24.7 °C, 3.7 m/s, 45.7 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaStudentu teātrī tapusi raidluga
Studentu teātrī tapusi raidluga
22/06/2020

“Šis kultūras jomā bija laiks, kad lielākā daļa plānoto pasākumu nevarēja notikt, bet pavērās jaunas iespējas un vieta eksperimentiem, ko arī izmantojām,” stāsta Jelgavas Studentu teātra režisore Astra Kacena, kuras vadībā tapusi raidluga, ieskaņojot Karlo Goci izrādi “Zaļais putniņš”. Luga vienojusi aktiermākslas un mūzikas radošās personības, un darba rezultāts jau nonācis pie klausītājiem.

A.Kacena atklāj, ka itāļu komēdijas klasiķa K.Goci izrāde viņas redzeslokā bijusi jau ilgāku laiku, taču motivāciju iestudēt šo darbu radījuši tieši pēdējā laika notikumi, kad delartiskās jeb profesionālās komēdijas dzimšanas vietu Itāliju pēkšņā ikdienas dzīves apstāšanās skāra visvairāk. “Tā sanāca, ka šodienas notikumi saslēdzās ar mums teātrī tuvo itāļu teātra formu, un nolēmām, ka ir īstais laiks iestudēt šo darbu. Vienlaikus tas ir arī veltījums mūsu daudzajiem agrākajiem aktieriem, kuriem jau ir savi bērni, jo luga paredzēta gan pieaugušajiem, gan bērniem,” skaidro režisore, kura pirmoreiz iestudē lugu audioformātā. Atbalstu tās tapšanā sniedzis Jelgavas 4. vidusskolas pedagogs skaņu režisors Gatis Priekulis, kurš sarūpējis mikrofonus un skaņu kartes, lai Studentu teātra telpas Čakstes bulvārī varētu pārtapt par studiju, kurā aktieri ierunā lomas un ieraksta skaņas.

 

Gādāts arī par muzikālo apdari, meklējot īpaši šai lugai rakstītās partitūras, kas tapušas tās iestudējumam Jaunatnes teātrī Rīgā 1970. gadā: “Ļoti centāmies atrast Romualda Grīnblata rakstīto mūziku “Zaļajam putniņam”, taču atklājās, ka pierakstītās partitūras iznīcinātas. Tomēr bija arī pozitīvs pārsteigums, uzzinot, ka kāda tālaika studente dažas partitūras bija pārrakstījusi mācību vajadzībām, līdz ar to daļu no izrādes mūzikas mēs esam atguvuši. Ar mūzikas atjaunošanu mums talkā nāca pianists Kārlis Krusts, izpildot šīs ļoti muzikālās kompozīcijas.”

 

Raidlugas tapšanā iesaistījušies gan pašreizējie, gan agrākie teātra dalībnieki, kā arī lomas ierunājuši cilvēki, kas līdz šim mazāk darbojušies lugās kā aktieri, tostarp režisors Jelgavas Jaunā teātra radītājs Agris Krūmiņš, un tapšanas procesā iesaistījies arī ritma pedagogs Aleksandrs Jalaņeckis. “Šajā laikā, kad tik daudz notiek ekrānos, esam radījuši kaut ko pašam lielākajam ekrānam – iztēlei. Luga ir ļoti tēlaina un krāšņa, un tās pasakas burvību šoreiz vislabāk varēsim parādīt tieši ar aktieru balss, skaņu un mūzikas palīdzību,” piebilst A.Kacena. Pie klausītājiem raidluga nonāk virtuāli, ierakstu publicējot internetā, kur tas pieejams ikvienam. Luga publicēta Jelgavas Studentu teātra “Youtube” kanālā.

 

Tāpat interesenti var novērtēt vēl vienu radošu veikumu, kurā iesaistījušies arī Jelgavas Studentu teātra dalībnieki. A.Kacena un aktieri piedalījušies īpašā latviešu lugu lasījumu ciklā, kopīgā videozvanā ar ārzemju latviešu teātru kolektīvu dalībniekiem attālināti nospēlējot Hermaņa Paukša lugu “Karnevāls”. Lasījums pieejams, vietnē “Youtube” uzmeklējot kanālu “Latviešu lugu lasījumi 2020”.

 

 

Foto: Jelgavas Studentu teātris

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē