20.6 °C, 3.9 m/s, 57.7 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiŠūmaņu meža eglēs konstatēts egļu astoņzobu mizgrauzis; bojātos kokus nozāģēs
Šūmaņu meža eglēs konstatēts egļu astoņzobu mizgrauzis; bojātos kokus nozāģēs
14/04/2021

Veicot Jelgavas pilsētas pašvaldības apsaimniekoto mežu apsekošanu, Šūmaņu mežā konstatētas 17 vidēja izmēra egles, kuras cietušas no egļu astoņzobu mizgrauža un nokaltušas. Lai nepieļautu mizgraužu tālāku izplatību, nākamnedēļ bojātos kokus nozāģēs un ciršanas atliekas utilizēs, informē Jelgavas pilsētas pašvaldības iestāde “Pilsētsaimniecība”.

 

Kā vēsta informācija SIA “Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra” tīmekļvietnē, egļu astoņzobu mizgrauzis (Ips typographus) ir neliela 4–7 milimetrus liela vabole, kas barojas un attīstās galvenokārt parastajās eglēs. Pašlaik pēc nodarītā kaitējuma apjomiem, mizgrauzis ievērojami ir izplatījies Eiropā, sasniedzot pat epidēmijas apmērus. Mizgrauži ievērojami izplatījušies arī Latvijā.

 

Zinātnieki konstatējuši, ka šobrīd mizgrauzis Latvijā ir sasniedzis fona statusu un būtiskus draudus mežsaimniecībai pagaidām nerada. Lielākās masveida savairošanās ir punktveida, izteikti lokālas, un skar atsevišķas audzes vai koku pudurus. Tomēr situācija var mainīties, pastāvot vabolēm labvēlīgiem ziemošanas apstākļiem. Mizgrauži parasti savairojas vēja gāztās vai novājinātās augošās eglēs vai nemizotos baļķos ar diametru virs 12 centimetriem. Vaboles barojas ar augošām eglēm, kas vecākas par 40 gadiem.

 

“Pilsētsaimniecībā” norāda, ka nozāģēto egļu koksne tiks nogādāta uz Jelgavas Sociālo lietu pārvaldes norādītajām adresēm, lai iedzīvotāji to varētu izmantot kurināšanai. Saskaņā ar Jelgavas pilsētas pašvaldības saistošajiem noteikumiem, pilsētā nozāģētie bojātie vai traucējošie koki tiek piegādāti personām kā vienreizējs pabalsts krīzes situācijā.

 

 

Foto: new.llkc.lv, “Pilsētsaimniecība”

Informācija: “Pilsētsaimniecība”