27.1 °C, 4.4 m/s, 46.6 %

Ģimene

Sākumlapa JaunumiĢimeneSvinēsim ziemas saulgriežus Vecpilsētā!
Svinēsim ziemas saulgriežus Vecpilsētā!
13/12/2022

Ar bluķa vilkšanu, tradicionālajām saulgriežu rotaļām un dziesmām jelgavnieki 21. decembrī aicināti uz ēku kompleksu Vecpilsētas ielā 2 – Dzīvesziņas un arodu sētu –, kur latvisko tradīciju garā līksmi un ar dažādām aktivitātēm tiks svinēti ziemas saulgrieži. Tā būs arī pirmā iespēja ikvienam interesentam iepazīties ar atjaunotajām ēkām pēc to pilnīgas restaurācijas.

Pasākuma “Ziemas saulgrieži vecpilsētā” pirmā daļa ar tradīciju stundu sāksies pulksten 16.30 un notiks telpās. “Latviskās dzīvesziņas pratēja un zāļu sieva Līga Reitere stāstīs par mūsu senču ziemas saulgriežu tradīcijām, svētku latviskajiem simboliem, kā arī iesaistīs senās spēles un rotaļas,” stāsta Jelgavas reģionālā Tūrisma centra vadītāja Dace Kaņepone. Šajā pasākuma daļā dalībnieku skaits ir ierobežots, tāpēc interesenti aicināti pieteikties pa tālruni 63005407 vai 27309673 vai e-pastu vecpilseta@jelgava.lv.

 

Ziemas saulgriežu sagaidīšanas otrā daļa notiks Dzīvesziņas un arodu sētas pagalmā no pulksten 17.30 līdz 20, un tai iepriekš nav jāpiesakās. Kopā ar folkloras kopām “Dimzēns” un “Liepāre” varēs piedalīties galvenajā ziemas saulgriežu rituālā – bluķa vilkšanā, tradicionālajās Ziemassvētku rotaļās un atcerēties latviešu saulgriežu tautasdziesmas. Savukārt Rīgas Danču klubs klātesošos aicinās uz tradicionālajiem dančiem.

 

Aktīvākie saulgriežu pasākuma apmeklētāji un īpaši bērni aicināti uz darbnīcām, kur varēs sacensties pirkstu veiklībā un radošumā, veidojot māla Ziemassvētku piemiņas veltes, puzurus, Ziemassvētku rotājumus no dabas materiāliem un izgreznojot savu piparkūku.

 

Pasākuma apmeklētāji aicināti pievienoties ķekatnieku pulkam un ierasties tautiskās maskās, lai kopīgi uzburtu latvisko ziemas saulgriežu sagaidīšanas gaisotni. Atraktīvākie masku īpašnieki saņems veicināšanas balvas no Jelgavas reģionālā Tūrisma centra.

 

Turpat pagalmā viesi varēs sasildīties pie ugunskura, baudīt karstu zupu un citus tradicionālos ziemas ēdienus. Uz ugunskura gatavotā zupa svinētājiem būs bez maksas, savukārt gardumu tirdziņā ēdienus un dzērienus varēs iegādāties. Arī līdzās esošajā namā, Jāņa Asara ielā 1, viesus laipni uzņems kafejnīca, kas nodrošinās ar karstiem dzērieniem un ēdieniem.

 

Autovadītājiem jāatceras, ka svētku laikā Vecpilsētas ielas kvartālā būs satiksmes kustības ierobežojumi. 21. decembrī no pulksten 16 līdz 20 transportam būs aizliegts iebraukt Vecpilsētas ielas posmā no Dzīvesziņas un arodu sētas (Vecpilsētas iela 2) līdz Jelgavas Vecpilsētas mājai (Vecpilsētas iela 14). Bet šajā ielas posmā transportam apstāties un stāvēt būs aizliegts no 20. decembra pulksten 16 līdz 21. decembra pulksten 20.

 

Dzīvesziņas un arodu sēta radīta, lai popularizētu seno amatu prasmes un atbilstoši latviskajām tradīcijām veicinātu sabiedrības iesaisti dažādos pasākumos, stiprinātu latviskumu, tautas identitāti un kultūras mantojumu. Dzīvesziņas un arodu sētas ēku kompleksā izveidotas keramikas un aušanas darbnīcas. Aušanas darbnīcu jau nākamā gada sākumā sāks izmantot SIA “Austras raksti”, kas uzvarēja nomas tiesības izsolē. Audēju darbnīcas piedāvājumā arī jāiekļauj izglītojošas programmas, kas saistītas ar gadskārtu svētkiem, latviskajām tradīcijām, amata paraugdemonstrējumi un Zemgales tautastērpa popularizēšanas pasākumi.

 

Ēkā Vecpilsētas ielā 2 pēc restaurācijas saglabāts agrāko laiku interjers, sienu rotājumi, inženierkomunikācijas risinājumi, plītis un krāsnis. Dzīvesziņas un arodu sētas ēka ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis – tur 18. gadsimta otrajā pusē un 19. gadsimta sākumā atradās dzīvojamā ēka un noliktava. Ēkā atrodas unikāls objekts – manteļskurstenis, kas ir tāds vienīgais zināmais atjaunotais objekts Jelgavā.

 

Ziemas saulgriežu pasākums ir projekta Nr.LLI-464 “Kopīga pārrobežu tūrisma piedāvājuma “Saules ceļš” (SUN ROUTE)” aktivitāte. Nami Vecpilsētas ielā 2 un Jāņa Asara ielā 1 pārbūvēti un restaurēti Eiropas Reģionālās attīstības fonda projektā Nr.5.5.1.0/19/I/005 “Kultūras mantojuma saglabāšana un attīstība Jelgavas pilsētā”, realizējot būvprojektus “Ēkas Vecpilsētas ielā 2 pārbūve un restaurācija” un “Ēkas pārbūve Jāņa Asara ielā 1”.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē