26.3 °C, 3.8 m/s, 34.3 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaTekstils, šķiedra un fotogrāfijas izstādē “Vērtību sintēze”
Tekstils, šķiedra un fotogrāfijas izstādē “Vērtību sintēze”
15/07/2020

No 15. jūlija Ādolfa Alunāna memoriālajā muzejā skatāma mākslinieces Ingrīdas Rutkas izstāde “Vērtību sintēze”, kuras mākslas objekti tapuši autortehnikā, vairākos slāņos savienojot dažādas šķiedras – mežģīnes, papīru un citus materiālus. Tehniku māksliniece izstrādājusi 2018. gadā, pavadot studiju semestri apmaiņas braucienā Itālijā, kur uzņemtas arī izstādē iekļautas fotogrāfijas ar turienes ikdienas skatiem.

Tapušie objekti ir jauktas šķiedras un tehnikas mākslas darbi ar gaismas ķermeņa funkciju. Radot ko jaunu no jau esošiem materiāliem, piemēram, papīra vai mežģīnēm, I.Rutka cer pievērst uzmanību pasaules ekoloģijas jautājumam. Abstraktās darbu kompozīcijas salīdzinātas ar senām freskām, kas šodien, jau nolupušas, vietām atsedz apakšā esošā apmetuma slāni. Cikls “Vērtību sintēze”, kas sākotnēji tapis kā mākslinieces maģistra darbs, periodiski tiek papildināts ar jaunām daļām, piemēram, jaunākais darbs “Skrien uz jūru” pabeigts šogad un pieteikts Luksemburgas mākslas konkursam.

 

“”Vērtību sintēze” ir lietā papīra un mežģīņu savienojums manā autortehnikā. Darbi ir tapuši Lečē, Dienviditālijā, mācoties turienes mākslas akadēmijā. Var teikt, ka izmantotos materiālus savos darbos iekonservēju, piešķirot tiem citu vērtību. Otra daļa šeit apskatāmajai izstādei arī tapusi Itālijā – tās ir fotogrāfijas, kurās tvēru mirkļus ar cilvēkiem, ko ikdienā satiku ielās. Kad izej ārā, tu esi pastāvīgā kontaktā, ar visiem aprunājies, pat ja jums nav nekā kopīga. Tur šī āra dzīve ir ļoti svarīga, un katram tā ir sava – kādam tas ir īpašumā esošais kiosks, kādam atpūta. Gan fotogrāfijas, gan autortehnikas darbi tapa aptuveni pusgada garumā, bet tie tiek papildināti. Jaunākais pabeigts pavisam nesen, taču doma ir attīstīta gadu garumā, to mainot un pilnveidojot,” par izstādi stāsta māksliniece. Darbi nonākuši Jelgavā, pateicoties Latvijas Tekstilmākslas asociācijai. I.Rutka piedalījusies asociācijas miniatūru darbu izstādē Ģederta Elisas Jelgavas vēstures un mākslas muzejā, kur kopā ar muzeja mākslinieci Mārīti Leimani radusies ideja par personālizstādi Jelgavā.

 

I.Rutka dzimusi 1972. gada 26. martā Rīgā. Darbojusies gleznošanas studijā “Ģilde” mākslinieces Ausmas Danemanes vadībā. Ieguvusi bakalaura grādu LU Pedagoģijas un Psiholoģijas fakultātē vizuālās mākslas specialitātē. Mācījusies pie pedagogiem Laumas Sīkas, Jura Utāna, Ingrīdas Irbes, Ināra Helmūta, Zinaīdas Ceskes un Mārītes Kokinas. 2018. gadā iegūts maģistra grāds mākslā Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļā. Kopš 2016. gada viņa aktīvi piedalās mākslinieku kopizstādēs Latvijā, Igaunijā, Itālijā un Beļģijā. Kopš 2018. gada autore ir arī Latvijas Tekstilmākslas asociācijas biedre. 2019. gada pavasarī I.Rutka piedalījusies tekstilmākslas biennālē Beļģijā un tā paša gada nogalē šis darbu cikls tika izstādīts mākslinieces sarīkotajā personālizstādē Latvijā, Apes pilsētas Tautas namā.

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē