1.4 °C, 1.9 m/s, 85.6 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaTīmekļvietnes Jelgava.lv saturu tagad var arī klausīties
Tīmekļvietnes Jelgava.lv saturu tagad var arī klausīties
04/01/2024

Informācijas pieejamība ir viena no svarīgākajām dzīves nepieciešamībām, tāpēc ir būtiski rast iespēju, lai informāciju saņemtu jebkura cilvēku grupa, arī iedzīvotāji ar redzes problēmām. Tīmekļvietnē Jelgava.lv ir nodrošināts tekstu lasītājs, kas nolasa vietnē publicēto informāciju. Tas paaugstina mājaslapas pieejamību un nodrošina, ka tās saturs tiek atspoguļots divos variantos – gan audiāli, gan vizuāli.  

Jāatgādina, ka pagājušā gada jūnijā Jelgavas pašvaldība iedzīvotāju lietošanā nodeva jauna dizaina un lietotājam draudzīgāku tīmekļvietni. Tajā ir mainīta struktūra un pārkārtotas sadaļas ērtākai lietošanai. Tīmekļvietnes Jelgava.lv dizains ir piemērots arī mobilajām ierīcēm, tāpēc tas pielāgojas konkrētā datora vai telefona ekrāna izmēram. Jāuzsver, ka modernizēta arī navigācijas sistēma un informācijas meklēšana un uzlabota vietnes funkcionalitāte – tā ir viegli administrējama un ērti lietojama kā iedzīvotājiem, tā pašvaldības darbiniekiem, kuri ikdienā publicē saturu Jelgava.lv.

Turpinot uzlabot tīmekļvietnes funkcionalitāti, tajā iestrādāts “webReader” un “docReader” tīmekļvietnes lasītājs, lai viss tās saturs kļūtu pieejams arī klausāmā veidā. Tas ir iespējams, pateicoties dabiski skanošam balss sintezatoram “Oskars”. Balss sintezators nodrošina Jelgava.lv apmeklētāja izvēlētā teksta nolasīšanu priekšā, proti, teksts tiek padarīts klausāms audioformātā – latviešu valodā (latviešu valodas sadaļās) un angļu valodā (angļu valodas sadaļās).

Jaunais rīks ir lietojams jebkur, kur pieejams internets, un tas atbalsta operētājsistēmas “Windows”, “Chrome”, “Android”, “iOS”, “macOS” un citas, kā arī to var izmantot dažādās ierīcēs – datoros, viedtelefonos, planšetdatoros un tamlīdzīgi.

Tīmekļvietnes Jelgava.lv lasīšanas rīka funkcionalitāte: tas ļauj audiālas atskaņošanas iepauzēšanu/restartēšanu, lasīšanas apturēšanu, lasīšanas ātruma un skaļuma pielāgošanu; izmantot lasāmā teksta izcelšanas opciju/bimodālā lasīšana (vārda un/vai teikuma iezīmēšanu). Tīmekļvietnes lietotājiem ir iespēja klausīties atvērto lapu vai izvēlēties konkrētu teikumu vai paragrāfa audiālu lasīšanu.

Jāpiebilst, ka lasītājā pieejama arī tulkošanas funkcija – ar kursoru iezīmējot vēlamo tekstu un uznirstošajā logā izvēloties opciju “Tulkojums”, atlasītais teksts tiks pārtulkots izvēlētajā valodā. Pieejama tulkojuma audiāla atskaņošana ar attiecīgās valodas balss sintezatora palīdzību. Tāpat ir pieejama satura lejupielādes funkcija – lapas tekstu kā audiofailu var lejupielādēt ierīcē personīgai izmantošanai mp3 formātā. Iespējama arī tiešsaistē pievienoto dokumentu klausīšanās funkcija. “docReader” lasītājs nodrošina šādu dokumenta formātu atskaņošanu: .pdf, .doc, .docx, .xls, .xlsx, .pps, .ppt, .pptx, .odp, .ods, .odt, .rtf, .epub.

Ar citām rīka funkcijām tīmekļvietnes Jelgava.lv lietotājI var iepazīties balss sintezatora sadaļā “Palīdzība”, kur instrukcijas veidā izklāstītas visas rīka funkcijas.