21.3 °C, 2 m/s, 86.3 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSportsTomam Komasam labākais laiks no latviešiem Eiropas čempionātā 50 km skrējienā
Tomam Komasam labākais laiks no latviešiem Eiropas čempionātā 50 km skrējienā
09/10/2022

8. oktobrī Spānijā pirmo reizi sporta vēsturē notika Eiropas čempionāts 50 kilometru šosejas skrējienā. Tajā piedalījās arī Latvijas izlase – četri vīrieši un piecas sievietes, starp tiem arī jelgavnieki Toms Komass un Anastasija Geraseva. Toms finišēja visātrāk no Latvijas skrējējiem.

Čempionātā kopumā piedalījās 56 vīrieši un 31 sieviete. Arī Latvija bija pārstāvēta gan ar vīriešu, gan ar sieviešu komandu. Maksimālais dalībnieku skaits komandā bija pieci, bet mūsu vīriešu komandā šoreiz bija tikai četri skrējēji, tostarp jelgavnieks divkārtējs Latvijas čempions 100 kilometru skrējienā Toms Komass. “Par dalību Eiropas čempionātā Latvijas Vieglatlētikas savienība mani uzrunāja augusta vidū. Dalībnieki izlasei tika izraudzīti, vērtējot viņu rezultātu maratonā. Manējais bija trešais labākais no mūsu komandas četriem dalībniekiem. Bet, neskatoties uz to, es pierādīju un attaisnoju sevi ar rezultātu čempionātā,” lepns un gandarīts par paveikto ir Toms. Un kā nu ne – pēc iekļaušanas Latvijas izlasē viņam kopā ar treneri Viktoru Folkmani vajadzēja pusotra mēneša laikā krasi mainīt savu visa gada treniņu metodiku, jo šogad Toms praktiski startēja distancēs līdz 10 kilometriem. “Protams, rezultāts varēja noteikti būt labāks, ja arī starpsezonas laikā uzsvars treniņos un sacensībās būtu bijis uz maratonu vai pusmaratonu,” Jelgavas pašvaldības iestādei “Sporta servisa centrs” norāda sportists. Latvijas izlasē finišēja trīs no četriem dalībniekiem un Toms bija ātrākais no viņiem – finišēja 3:12:44 stundās un ieņēma 28. vietu 56 skrējēju konkurencē. Līdz ar to Tomas Komass ir pirmais jelgavnieks, kurš 50 kilometru distancē izpildījis sporta meistara normatīvu, kas ir 3:15:00 stundas.  

 

Kā atzīst Toms, trase bija ļoti grūta – ar kāpumiem un kalniem. Tā bija izveidota kā piecu kilometru aplis, un dalībniekiem tā bija jāveic 10 reizes. “Vieni un tie paši kalni un kāpumi bija jāmoka veselas 10 reizes, un tas nebija viegli ne psiholoģiski, ne arī fiziski,” stāsta Toms, piebilstot, ka pa visu trasi kopumā savākušies ap 570 kāpuma metriem. “Mans vidējais skriešanas temps skrējienā bija 3:50 minūtes uz kilometru un, skrienot šādā tempā, katrs metrs, kas jāuzkāpj un jānoskrien lejā, ir kā milzīgs izaicinājums,” tā skrējējs. “Es tiešām izdarīju visu, kas bija manos spēkos. Trase bija grūta un izaicinoša, es cīnījos. Liela motivācija bija tas krekliņš, kas bija man mugurā. Skriet par Latviju nav tas pats, kas vienkārši skriet. Esmu Latvijas un Jelgavas patriots un, neskatoties uz sāpēm, kas šādā distancē ir jāizcieš, es to darīšu vēl un vēl, ja man to lūgs Latvijas Vieglatlētikas savienība, iekļaujot izlasē arī turpmāk. Rezultāts nav izcils, bet arī vadošo skrējēju rezultāti liecina par to, ka trase bija grūta,” papildina Toms, sakot paldies par atbalstu “Sporta servisa centram”, Jelgavas vieglatlētikas klubam, trenerim, ģimenei un atbalstītājiem.

 

Par Eiropas čempionu kļuva skrējējs no Spānijas ar rezultātu 2:49:20 stundas. Latvijas vīriešu izlase 17 nāciju konkurencē ieņēma 8. vietu.

 

 

Vēsturiskajā čempionātā Latvijas sieviešu izlases sastāvā startēja arī jelgavniece Anastasija Geraseva. Viņa ar rezultātu 4:16:01 stunda ieņēma 26. vietu 31 skrējējas konkurencē.

 

“Sākumā par trasi. Tā bija briesmīga, ar daudz kāpuma metriem. Bija briesmīgi divi kalni, bet es neesmu kalnu skrējēja un man bija smagi, bet pēc 15 kilometriem sapratām, ka visiem ir smagi un daudzi sāka lūzt. Arī karstums – sākums bija ap 16 grādiem, bet finišējām jau pie 27 grādiem – un vējš, tāda riktīga kombinācija! Tur bija viss, kas man nepatīk! Pateicoties raksturam, es cīnījos un nenolūzu, bet sapratu, ka 50 kilometri nav man – līdz maratona robežai, 42 kilometriem, es varu, bet ultradistances jau ir kaut kas cits. Man ir grūti aprakstīt vārdiem, kas notiek ar organismu un kas – galvā pēc noskrietiem 43–44 kilometriem. Es pēc 46. kilometra sāku raudāt, jo organisms vienkārši atslēdzās un tajā brīdī es nevarēju neko izdarīt. Tad kaut kā tiec pāri krīzes punktam un mokies tālāk. Ņemot vērā visus apstākļus, domāju, ka mans rezultāts ir labs, bet apmierināta es neesmu, jo nolūzu fiziski un mentāli arī, mani apēda distance. Sapratu, ka, lai skrietu tik garas distances, vajag nobriest mentāli, bet es tam vēl neesmu gatava. Tiesa, šis starts deva man daudz emociju un vēlmi sasniegt vēl vairāk, bet es gribu pacelt ātrumu distancēs līdz 21 kilometram un tad arī maratonu varēšu noskriet ātri,” stāsta sportiste, sakot paldies trenerim Andrejam Bondarevam, kurš viņu atbalstīja klātienē un visiem līdzjutējiem.

 

Sieviešu konkurencē uzvarēja Īrijas skrējēja ar rezultātu 3:19:42 stundas. Ātrākajai Latvijas izlases skrējējai 18. vieta ar rezultātu 3:48:45 stundas. Latvijas sieviešu izlase 11 nāciju konkurencē ieguva 4. vietu.

 

Gan Anastasija, gan Toms ir lepni par to, ka šajā čempionātā divi no deviņiem dalībniekiem bija jelgavnieki. “Domāju, Jelgavai ir ar ko un par ko lepoties!” saka Toms, bet Anastasija papildina: “Cikliskie sporta veidi, tādi kā skriešana, peldēšana, riteņbraukšana, kuros vajag monotoni darīt vienu un to pašu, ir tie smagākie, un maz cilvēku ir gatavi tajos ieguldīt savu laiku. Bet tas, ka divi jelgavnieki piedalījās Eiropas 50 kilometru šosejas skriešanas čempionātā, savā ziņā ir ļoti laba reklāma skriešanai.”

 

Pasaules čempionāts 50 kilometru šosejas skrējienā notiks 28. maijā Dienvidāfrikā. Anastasija jau ir pateikusi, ka tajā nepiedalīsies, bet Toms domā, ka piedalīsies, ja vien to varēs savienot ar Latvijas čempionātu 100 kilometru skrējienā. “Mans pienākums ir piedalīties Latvijas 100 kilometru skrējienā, jo, uzskatu, ka te līdzīgi kā boksā – lai kļūtu par jauno čempionu, jāuzvar iepriekšējais. Un to var izdarīt tikai tad, ja viņš ir distancē,” rezumē Toms.

 

Foto: no sportistu arhīva