23.4 °C, 2.1 m/s, 60.1 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPasākumiTornī atklāta Imanta Lancmaņa izstāde “Ainavas un klusās dabas”
Tornī atklāta Imanta Lancmaņa izstāde “Ainavas un klusās dabas”
06/10/2023

Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas torņa izstāžu zālē atklāta Imanta Lancmaņa gleznu izstāde “Ainavas un klusās dabas”. Eksponētās mākslinieka gleznas – Zemgales ainavas un klusās dabas, tostarp ziedu gleznojumi – iekļautas izstādē no autora kolekcijas, Latvijas Mākslinieku savienības krājuma, Zuzānu kolekcijas un vairākām privātkolekcijām, informē Jelgavas reģionālajā Tūrisma centrā.

Izstādes darbu autors I.Lancmanis sabiedrībā pazīstams kā mākslas zinātnieks, gleznotājs, ilggadējs Rundāles pils muzeja direktors, heraldikas, mākslas un arhitektūras pieminekļu restaurācijas speciālists, vairāku monogrāfiju un katalogu autors, Latvijas Zinātņu akadēmijas goda loceklis, kā arī vairāku augstāko apbalvojumu saņēmējs valsts un starptautiskā mērogā.

I.Lancmanis absolvējis J. Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu un Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu. Studiju laikā sāka strādāt jaunizveidotajā Bauskas Novadpētniecības muzeja filiālē – Rundāles pilī par zinātnisko līdzstrādnieku. Pēc Rundāles pils muzeja nodibināšanas 1972. gadā bija muzeja direktora vietnieks, bet kopš 1976. līdz 2019.gadam tā direktors, šajā laikā izveidojot Rundāles pili par Eiropas un pasaules mērogā ievērojamu kultūrvēstures mantojuma saglabāšanas un restaurēšanas paraugu.

Darbs muzejā un pētniecība savulaik neļāva I.Lancmanim nodoties glezniecībai tik bieži kā gribētos – tai brīžiem tika atvēlētas nakts stundas un brīvās dienas, bet kopš 20. gadsimta astoņdesmitajiem gadiem pievēršanās krāsu mākslai atkal ieņēma arvien nozīmīgāku vietu gleznotāja dzīves ritējumā. Tapa gleznu cikli par Kalētu klēts vēsturi, “Piektais bauslis. Revolūcija un karš” un citi. Tā tornī šobrīd skatāmas mākslinieka gleznotās Zemgales ainavas un klusās dabas, kuru starpā ir gan seni, gan arī līdz šim vēl neeksponēti darbi.

Mākslinieks norāda, ka ainava ierasti viņa figurālajos darbos ir tikai fons, lai attēlotu iecerēto tēmu. Kluso dabu un ziedu gleznojumos mākslinieks rūpīgi un skrupulozi attēlo katru detaļu un ziedlapiņu. Tikpat svarīga ir materialitāte, apgaismojums un jūtīgs tonālais krāsu pielietojums, bieži atgādinot 17. gadsimta holandiešu glezniecību. Pēdējā laikā gan radušies arī dabas skati ar Zemgales plašumu un debesīm, kas vienlaikus atsauc atmiņā bērnību, kad mākslinieks vēlējies izzināt, kas atrodas aiz tālā horizonta.

Izstāde Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas torņa izstāžu zālē būs pieejama līdz 3. decembrim. Apmeklējuma laiki: otrdienās ir no pulksten 10 līdz 18, trešdienās, ceturtdienās, piektdienās un sestdienās: no pulksten 10 līdz 20, bet svētdienās: no pulksten 11 līdz 18. Ieejas maksa pieaugušajiem 1,50 eiro, skolēniem, studentiem, senioriem 0,80 eiro.