25.2 °C, 4.7 m/s, 47.2 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaTrešdien – Notāru dienas; šoreiz notāri konsultācijas sniegs tiešsaistē
Trešdien – Notāru dienas; šoreiz notāri konsultācijas sniegs tiešsaistē
01/03/2021

3. martā norisināsies gadskārtējās Notāru dienas. Ņemot vērā ārkārtējo situāciju valstī, šoreiz bezmaksas juridiskās konsultācijas par nekustamā īpašuma iegādi, mantojuma un laulības šķiršanas lietām tiks organizētas interneta vidē, notāram un klientam individuāli tiekoties īpaši izveidotā virtuālajā kabinetā lietotnē Zoom. Individuālās konsultācijas notiks no pulksten 17 līdz 19, bet līdztekus privātām konsultācijām notāri sociālajā tīklā Facebook piedāvās publiskas diskusijas, kurās ne tikai mudinās dokumentus nokārtot elektroniski un sniegs praktiskus juridiskus padomus nozīmīgās dzīves jomās, bet arī aktualizēs iedzīvotāju digitālās prasmes, skaidrojot, kā izmantot notāru pakalpojumus tiešsaistē.

Latvijas Zvērināto notāru padomes (LZNP) apkopotie 2020. gada dati liecina, ka notāru sniegto attālināto pakalpojumu skaits Covid-19 pandēmijas laikā audzis vairāk nekā 30 reižu, tomēr tas ir tikai 0,6 procenti no notariālajām darbībām gada laikā, tāpēc arī digitālo prasmju trenēšanai šā gada Notāru dienās tiks pievērsta īpaša uzmanība.

 

Līdztekus juridiskām tēmām individuālo konsultāciju laikā notāri sniegs arī praktiskus padomus, kā pakalpojumus izmantot attālināti, jo šobrīd lielākā daļa iedzīvotāju notāru biroju raduši apmeklēt klātienē. Tā būs lieliska iespēja pārliecināties, ka ienākt pie notāra “virtuālajā kabinetā” ir gan vienkārši, gan ērti un ātri. Turklāt attālinātos pakalpojumus iespējams saņemt no jebkuras vietas pasaulē.

 

Šogad Notāru dienās zvērināti notāri “virtuālajā kabinetā” arī diskutēs par trim tēmām: mantojuma lietas, nekustamā īpašuma iegāde un laulības šķiršanas lietas. LZNP norāda, ka šajās jomās ir visvairāk “klupšanas akmeņu”, tādēļ tām jāpievērš pastiprināta uzmanība.

 

Bezmaksas juridiskās konsultācijas tiks sniegtas individuāli, notāram un apmeklētājam tiekoties “virtuālajā kabinetā” “Zoom” platformā. Saite uz to būs publicēta vietnē www.facebook.com/mansnotars, un piekļūšana kabinetam būs iespējama, autorizējoties caur portālu Latvija.lv. “Arī “virtuālajā kabinetā” līdzīgi kā klātienes apmeklējumā darbosies numuriņu sistēma, un cilvēki tiks apkalpoti rindas kārtībā, automātiski novirzot pie kāda no 100 Latvijas notāriem,” stāsta LZNP rīkotājdirektora vietniece Vija Piziča, piebilstot: ja visi notāri būs aizņemti, klientam var nākties nedaudz uzgaidīt, taču tajā laikā varēs iegūt plašāku informāciju par eParakstu.

 

Savukārt no pulksten 13 līdz 17 vietnē www.facebook.com/mansnotars LZNP rīkos publiskas lekcijas diskusijas, kuras klausīties un rakstiski uzdot jautājumus var ikviens.  No pulksten 13.20 līdz 14.20 notiks tiešsaistes lekcija par mantojuma lietām – šajā sarunā zvērināti notāri skaidros, kāpēc ir svarīgi savlaicīgi stiprināt savu identitāti digitālajā vidē un kā šīs lietas sakārtot visērtāk. No pulksten 14.30 līdz 15.30 plānota tiešsaistes diskusija par nekustamā īpašuma jautājumiem. Šajā sarunā notāri dalīsies pieredzē, kā, veicot mērķtiecīgas un pārdomātas darbības, darījumos ar īpašumu sevi pasargāt no iespējamas krāpniecības. Bet no pulksten 15.40 līdz 16.40 notāri tiešsaistē pievērsīs uzmanību ģimenes lietām. Jautājumus varēs uzdot gan tie, kuri gatavojas kāzām, jau ir laulībā vai dzīvo kopā, gan tie, kuri nolēmuši šķirties vai jau dzīvo atsevišķi. 2020. gadā vairāk nekā 3000 pāru pieņēma lēmumu šķirt laulību pie notāra. Notāru novērojumi liecina, ka vienošanās par to, kā vecāki turpmāk rūpēsies par bērniem, daudzos gadījumos ir formāla un strīdi pēc laulības šķiršanas nereti turpinās gadiem ilgi, pieaugušo attiecībās ieraujot arī bērnus. Ieklausoties notāru padomos, iespējams ne tikai uzlabot savas dzīves kvalitāti, bet arī pārvarēt attiecību krīzi – kā rāda notāru sistēmas statistika, divos procentos gadījumu pāri maina lēmumu šķirt laulību.

 

 

Foto: Latvijas Zvērinātu notāru padome

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē