10.6 °C, 1.6 m/s, 69.3 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaŪdenstūrisma piedāvājums šosezon – vēl plašāks
Ūdenstūrisma piedāvājums šosezon – vēl plašāks
28/04/2024

Ūdenstūrisma iespējas vasaras sezonā Jelgavā katru gadu kļūst arvien plašākas, un šosezon jelgavniekiem un pilsētas viesiem apskatīt pilsētu būs iespēja, pārvietojoties gan ar kuģīšiem, gan arī ar ūdens velosipēdiem, SUP dēļiem, kanoe un airu laivām, ko piedāvās četros nomas punktos Driksas piestātnē, kā arī Jelgavas jahtklubā un airēšanas bāzē “KC” Pasta salā. “Saulainā laikā Jelgavā atpūta uz ūdens ir ļoti pieprasīta, pakalpojumu sniedzēju nomas punktus izmanto pat 100 apmeklētāju dienā, savukārt par atpūtas uz ūdens iespējām interesējas teju katrs desmitais Jelgavas reģionālā Tūrisma centra (JRTC) apmeklētājs. Pieprasījums rada piedāvājumu, un tas apstiprinās arī praksē – šosezon redzam, ka ilggadējie pakalpojumu sniedzēji turpina attīstīt piedāvājumu, bet vienlaikus pilsētā ienāk jauni uzņēmēji. Tas nozīmē vēl spraigāku ūdenstūrisma sezonu ar plašu izvēli,” saka JRTC Tūrisma informācijas nodaļas vadītāja Justīne Pielēna-Pelēna.

Driksas krastā izbūvētas papildu pietauvošanās vietas

Meklējot iespējas baudīt atpūtu uz ūdens, jelgavnieki un pilsētas viesi dodas uz Driksas piestātni, kur izveidotas stāvvietas komerciālajiem kuģošanas līdzekļiem.

Pašvaldības iestādē “Pilsētsaimniecība”, ar kuru ūdens tūrisma pakalpojumu sniedzēji vēl pirms sezonas saskaņo peldlīdzekļu novietošanu stāvvietās, atzīst, ka šogad komersantu aktivitāte bijusi patiesi augsta – pirmie pieteikumi saņemti īsi pēc pusnakts jau pirmajā pieteikšanās dienā. “Šosezon piedzīvojām situāciju, ka uzņēmēju pieprasījums ir lielāks par stāvvietu skaitu. Lai iedzīvotājiem nodrošinātu vēl plašākas ūdenstūrisma iespējas, izbūvētas divas papildu pietauvošanās vietas,” stāsta “Pilsētsaimniecības” vadītājs Māris Mielavs. Viņš skaidro, ka pietauvošanās vietu izveide Driksā ir izaicinājums, jo upes gultne nav līdzena, vietām gar krastu ir sēkļi, turklāt jārēķinās arī ar ūdens līmeņa pārmaiņām. Izvērtējot tehniskās iespējas, divi poleri uzstādīti Driksas krastā Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Sporta nama tuvumā. Tā šosezon komersantiem nodrošinātas kopumā 16 stāvvietas – 14 gar Driksas krastu Jāņa Čakstes bulvārī, divas – pie restorāna “Pilsētas elpa” Pasta salā.

Komerciālie braucieni – iepriekš saskaņotos maršrutos

Jau vairākus gadus satiksmi Jelgavas ūdeņos regulē pašvaldības saistošie noteikumi, kuros īpaša uzmanība pievērsta komercpārvadājumiem paredzētajiem kuģošanas līdzekļiem. Piemēram, pasažieru kuģim upes akvatoriju kuģošanai atļauts izmantot maršrutā, kas saskaņots ar JRTC. Arī šogad līdz šim saskaņotie kuģošanas līdzekļu maršruti ir līdzīgi: Driksa virzienā uz Bausku–dzelzceļa tilts–apgriešanās braukšanai pretējā virzienā–Lielupe virzienā uz Jūrmalu–Pilssalas skatu tornis–apgriešanās braukšanai pretējā virzienā–Lielupe virzienā uz Bausku–kanāls starp Pasta salu un Pilssalu–piestātne. Ar saskaņotajiem maršrutiem nomas punktos iepazīstina arī atpūtniekus, kas izbraukumos ar ūdens velosipēdiem, SUP dēļiem un citiem peldlīdzekļiem dodas patstāvīgi.

Desmit kuģīši – katrs ar savu unikālo piedāvājumu

Šosezon savu piedāvājumu atpūtniekiem gatavo desmit kuģīši – “Relax”, “Mika”, “Moana”, “Dezija”, “Džerri”, “Carpe Diem”, “Mītava”, BBQ grila laiva, kā arī jaunpienācēji – pontonlaiva “Bentley” un kuģītis “Vilnis”. Plānots, ka, iestājoties siltākam laikam, deviņi no tiem pasažierus uzņems Driksas piestātnē, bet ar grila laivu arī šogad varēs izbraukt no airēšanas bāzes “KC”. Kuģošanas līdzekļiem ir atšķirīga ietilpība – 8, 12, 14, 15, 16, 20 vai pat 40 personas – un arī tehniskais aprīkojums, kas rada unikālu piedāvājumu. Kādam tā ir iespēja izmantot grilu brauciena laikā, kādam – baudīt skatus no laivas 2. stāva, bet citam – pirātu kuģim cienīgs aprīkojums ar attiecīgu stāstu.

Jaunums – kuģītis “Bentley”

Ilggadējais ūdens tūrisma pakalpojumu sniedzējs “Latvijas ādas”, kas vairāk pazīstams ar pontonlaivām “Mika” un “Relax”, šogad paplašina savu piedāvājumu un interesentiem piedāvās izbraucienus ar kuģīti “Bentley”. “Cenšos reaģēt uz pieprasījumu. Mana vizītkarte ir pontonlaivas, kas nodrošina lielāku stabilitāti uz ūdens. Lielākajai laivai “Relax” tās ir arī dažādas būtiskas papildu kvalitātes – PVC logi, kas aizsargā no lietus un vēja, apsildes sistēma salonā, plašais klājs ar iespēju uzbraukt pat ar bērnu ratiem vai velosipēdu. Šobrīd pēc šī paša principa sagatavota arī jaunā pontonlaiva ar ietilpību līdz 15 pasažieriem. Cilvēki novērtē komfortu un iespēju doties izbraucienos lielākā kompānijā – pēdējos divus gadus sezonu noslēdzu novembrī un arī tad vēl saņēmu interesentu zvanus. Šogad man būs iespēja braucienus piedāvāt vēl plašākam atpūtnieku lokam,” stāsta uzņēmuma vadītājs Sergejs Sidorovs.

Jaunums – kuģītis “Vilnis”

Savai pirmajai sezonai gatavojas arī uzņēmums “D6 Group”, kas plašāk zināms kā “Advaita adventures”. “Jau vairākus gadus darbojamies Rīgā un tās apkārtnē, piedāvājot gan laivu braucienus, gan arī supošanu tīreļos un daudzas citas norises. Līdz šim jelgavnieki bijuši bieži mūsu klienti dažādos pasākumos, tāpēc šosezon pieņēmām lēmumu ar savu piedāvājumu ienākt arī Jelgavā,” stāsta uzņēmuma vadītājs Dinārs Kalniņš. Viņš norāda, ka šobrīd norit pēdējie darbi, lai sagatavotu braucieniem sešpadsmitvietīgo kuģīti “Vilnis”. Reiz tā bijusi īpašnieka Viļņa zvejas laiva, ar kuru viņš regulāri devies jūrā, bet šobrīd tā pārbūvēta un stilizēta kā koka kuģītis privātiem un publiskiem braucieniem. “Idejas tūrisma piedāvājumam ir patiesi daudz – ne tikai braucieni, bet arī meistarklases uz ūdens, specializētais piedāvājums ar uzkodām. Tāpat iecerēts ūdens koncerts ar mūsu piedāvātajiem SUP dēļiem, kas aprīkoti ar ūdeni izgaismojošām lampiņām vakara stundās, ūdens velosipēdiem un kajakiem. Tiklīdz varēsim novērtēt pieprasījumu, tam sekos arī piedāvājums,” tā D.Kalniņš.

Plašs piedāvājums arī mazākiem peldlīdzekļiem

JRTC norāda, ka šogad darbosies vismaz seši nomas punkti, kuros būs pieejami arī mazāki peldlīdzekļi – vairāk nekā 40 katamarānu, dažāda veida SUP dēļi, airēšanas laivas un kanoe. Katrs ar savu piedāvājumu nomas punkti būs izvietoti gan Driksas piestātnē, gan arī Jelgavas jahtklubā un Pasta salas airēšanas bāzē. Šobrīd norit izsole arī par SUP nomas punkta izveidi Lielupes labā krasta pludmalē.

Aktīvi laiku pavadīt uz ūdens varēs arī dažādos pasākumos – divas reizes mēnesī līdz septembrim Lielupes ūdeņos notiks ģimeņu airēšanas sacensības tūristu kanoe laivās, bet regulārus atpūtas laivu braucienus sezonā organizēs uzņēmumi “Jelgavas laivas” un “Ozolaivas.lv”.

Slipa izmantošanā jāņem vērā ierobežojumi

Viena no ērtākajām vietām, kur pilsētā notiek gan komerciālo, gan privāto peldlīdzekļu nolaišana upē, ir Pilssalas ielas slipi. Līdz jūnija beigām tur turpināsies būvdarbi, tāpēc pieeja slipiem būs ierobežota. Ņemot vērā, ka būvniecības teritorija ir iežogota, par slipu izmantošanu ir jāinteresējas un tā obligāti iepriekš jāsaskaņo ar atbildīgo būvdarbu vadītāju Armandu Novicki pa tālruni 26552226. Jāpiebilst, ka Driksas laivu piestātnē – gar krastu un pie restorāna “Pilsētas elpa” – arī šosezon ir nodrošinātas stāvvietas kuģošanas līdzekļu novietošanai, ko drīkst izmantot bez saskaņojuma. Būtiski gan uzsvērt: arī šajā gadījumā jāņem vērā ierobežojumi, jo stāvvieta paredzēta īslaicīgai izmantošanai – līdz četrām stundām.

Kārtību ūdeņos uzrauga ūdens policistu patruļa

Kuģošanas noteikumu ievērošanu pilsētas upēs kontrolē ūdens policistu patruļa, kas jau sākusi darbu. “Pēdējos gados satiksmes intensitāte uz ūdens ir ļoti pieaugusi – ja kādreiz to varējām salīdzināt ar mazākas nozīmes ceļu, tad šobrīd, īpaši siltajā laikā, tā nu jau kļuvusi par pilnvērtīgu šoseju. Cilvēki pārvietojas ar kuģīšiem, katamarāniem, SUP dēļiem, laivām, jahtām, tāpat šis ir laiks, kad Bērnu un jaunatnes sporta skolā un airēšanas klubos notiek treniņi. Kopumā situācija ar ūdenstransporta satiksmi Lielupē un Driksā ir uzlabojusies, taču bez aizrādījumiem neiztiekam,” stāsta Jelgavas pašvaldības policijas Satiksmes uzraudzības nodaļas priekšniece Inga Stepane. Piemēram, pērn, regulāri kontrolējot, atpūtas kuģi pārbaudīti 267 reizes. 19 gadījumos konstatēti atpūtas kuģa vadīšanas un ekspluatācijas noteikumu pārkāpumi, un par tiem sastādīti arī attiecīgi lēmumi, bet vēl 55 gadījumos par saistītiem pārkāpumiem atpūtas kuģa vadītājam izteikts mutisks aizrādījums.

Navigācijas zīmes kā uzskatāmi noteikumi

Ikdienā svarīga ir ne tikai satiksmes drošība uz ietvēm, ielām un šosejām, bet arī uz ūdens. Lai regulētu ūdenstransporta kustību Lielupes un Driksas akvatorijā un nodrošinātu drošu kuģošanu, upju krastos un uz tiltiem ir uzstādītas navigācijas zīmes maza izmēra kuģu satiksmei. Svarīgi zināt, ka Driksa un Lielupe posmā no dzelzceļa tilta līdz elektropārvades līnijai Pilssalā ir sadalīta sešās zonās, nosakot katras zonas akvatorija ierobežojumus – kustības ātrumu no 4 līdz 8 kilometriem stundā, vietas, kurās aizliegts vizināties ar ūdens slēpēm un ūdens motocikliem. Vienlaikus gan komerciālo pārvadājumu veicējiem, gan arī privātiem kuģotājiem ir jāņem vērā Ministru kabineta izstrādātie kuģošanas noteikumi, kas nosaka skaidru kuģošanas kārtību – gan to, ar kādu ātrumu pārvietoties, gan to, kam jādod ceļš, gan arī citus svarīgus aspektus.

Visbiežāk – vieglprātīgi pret drošības vestēm

“Biežāko kuģošanas pārkāpumu raksturs ir nemainīgs – uz dažāda veida peldlīdzekļiem atpūtnieki vieglprātīgi attiecas pret drošības vestēm. Proti, bērniem līdz 12 gadiem pārvadājuma laikā ar jebkuru peldlīdzekli to lietošana ir obligāta, bet praksē dzirdam atrunas par karsto laiku un neērtībām. Tāpat fiksēti pārkāpumi saistībā ar nereģistrētiem peldlīdzekļiem, kuģošanas līdzekļiem bez attiecīga glābšanas aprīkojuma, kā arī pasažieru skaita pārsniegšanu peldlīdzeklī. Konstatētas arī situācijas, kad iedzīvotāji dodas izbraucienos ar nomātu ūdens motociklu, taču nezina, ka to drīkst vadīt tikai tad, ja ir iegūta kuģošanas apliecība,” piemērus min I.Stepane, aicinot ūdens satiksmes dalībniekus būt atbildīgiem un vēl pirms sezonas iepazīties ar kuģošanas noteikumiem.

Būtiski atcerēties: par satiksmes negadījumiem uz ūdens vai situācijām, kas var apdraudēt kuģošanas satiksmi, Jelgavā jāziņo, zvanot uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112, pa iedzīvotāju atbalsta tālruni 8787 vai pašvaldības policijai pa tālruni 8550.