27.1 °C, 4.4 m/s, 46.6 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiUz Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas torņa jumta uzstāda smaili ar vara lodi
Uz Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas torņa jumta uzstāda smaili ar vara lodi
11/05/2005

Lode, kura diametrs ir 82 centimetri, izgatavota no tīra vara metāla darbnīcā Ulbrokā. Lodes galā ir arī trīs metrus augsta smaile, kas pildīs zibens novadītāja funkcijas.

Kā pastāstīja Jelgavas pašvaldības nekustamā īpašuma pārvaldes direktora vietnieks Uldis Lazdiņš, ideja par vara lodes uzstādīšanu radusies Jelgavas Būvvaldei. Būvējot jumtu, tā smailes noformējuma ideja mainījusies, jo sākotnēji jumta galā bija paredzēts uzstādīt tikai karoga mastu. Tāpēc skiču projekta izstrādātājai SIA “AIG” bija nepieciešams pārprojektēt jumta stiprinājumus.

Jau ziņots, ka Jelgavas dome gatavo projekta pieteikumu Eiropas Savienības (ES) PHARE programmas līdzekļu piesaistei Svētās Trīsvienības baznīcas torņa atjaunošanai. Šā projekta laikā paredzēts izstrādāt torņa rekonstrukcijas tehnisko projektu, kā arī atjaunot fasādi un iekštelpas,  informēja Jelgavas domes preses sekretārs Jānis Kovaļevskis.

Projekta pieteikumu pašvaldība plāno iesniegt programmai “Ekonomiskā un sociālā kohēzija PHARE 2003”.

Projekta izmaksas plānotas aptuveni 500 000 eiro (346 000 latu). No šīs summas 95% būtu PHARE programmas līdzekļi, bet 5% – Jelgavas pašvaldības līdzfinansējums. Lielākā daļa projekta līdzekļu būs paredzēti tehniskā projekta izstrādei un būvniecībai, bet plānots arī finansējums informācijas tehnoloģiju risinājuma izstrādei Tūrisma informācijas centram (TIC) un Jelgavas virtuālās kartes izveidošanai, skaidroja Kovaļevskis.

Iecerēts, ka skiču projektā noteiktais Svētās Trīsvienības baznīcas torņa iekštelpu izkārtojums būtiski nemainīsies. Torņa pirmajā stāvā plānots ierīkot TIC. Otrais un ceturtais stāvs būs paredzēts birojiem, trešajā stāvā plānots iekārtot izstāžu zāli muzeja ekspozīcijai, bet piektajā stāvā – konferenču zāli. Sestajā un septītajā stāvā tiks izvietoti sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumi, bet torņa augšdaļā – skatu platforma.

Būvniecības pirmajā kārtā paredzēts atjaunot torņa fasādi un izbūvēt stāvus, kā arī daļēji sākt iekštelpu rekonstrukciju. Kovaļevskis piebilda, ka, visticamāk, šā projekta līdzekļu nepietiks, lai varētu sākt torņa telpu iekšējo apdari. 

Pagājušā gada novembrī torņa atjaunošanas ģenerāluzņēmējs SIA “PVZ konstrukcija” un piesaistīto apakšuzņēmumu strādnieki Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornim uzlika stikla jumtu piramīdas formā un ierīkoja apgaismojumu. 

Torņa jumta remonta laikā radušās neparedzētas nianses skiču projektā, tāpēc SIA “AIG” izstrādāja projekta papildinājumus. Papildu projektā paredzēts izbūvēt un apsildīt notekūdens caurules, kā arī ierīkot ventilācijas un lietusūdens kanalizācijas sistēmu. Sākotnēji projektētāji bija paredzējuši, kā ūdeni novadīt no torņa jumta, nevis no visas ēkas.

2003. gadā sākta un 2004. gada janvārī pabeigta Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas torņa karnīzes atjaunošana. Toreiz arī cenu aptaujā uzvarēja un darbus veica uzņēmums “PVZ konstrukcija”.

Jelgavas pašvaldības Būvvalde par piemērotāko variantu atzinusi piramidāla stikla jumta izbūvi, jo uzskata, ka pasaules praksē ir vairāki pozitīvi piemēri, kur senā arhitektūra veiksmīgi savienota ar mūsdienīgām konstrukcijām.

Karnīzes remontam pašvaldība piešķīrusi 30 000 latu Savukārt jumta izbūve izmaksāja aptuveni 90 000 latu.

Svētās Trīsvienības baznīcas tornis celts 17.gadsimtā, bet 19.gadsimtā paaugstināts. Savulaik tas bijis augstākais baznīcas tornis Zemgalē. Svētās Trīsvienības baznīcas tornis ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. 

LETA
Copyright © LETA
www.leta.lv