4.3 °C, 4.7 m/s, 65.4 %

Izglītība

Sākumlapa JaunumiIzglītībaUz reģiona konferenci izvirzīti 69 pilsētas skolēnu zinātniski pētnieciskie darbi
Uz reģiona konferenci izvirzīti 69 pilsētas skolēnu zinātniski pētnieciskie darbi
15/03/2024

Jau ikgadēji Valsts izglītības satura centrs trijos posmos organizē Latvijas skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konferences (ZPD) 9.–12. klašu un 1.–4. kursa izglītojamiem. Šobrīd noskaidroti tie 69 Jelgavas skolēnu darbi, kas izvirzīti Zemgales reģiona konferencei.

ZPD konferences tiek organizētas trijos posmos – konkurss izglītības iestādē/pilsētā/novadā, reģionālā konference un noslēgumā notiek valsts konference.

Februārī Jelgavas skolās norisinājās 2023./2024. mācību gada skolēnu ZPD konferences pirmais posms, vērtējot un izvirzot ZPD reģiona konferencei 69 darbus. No Jelgavas Valsts ģimnāzijas izvirzīti 44 darbi, kurus izstrādājuši 54 autori no 11. un 12. klases, no Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas uz reģiona konferenci dodas četri darbi, kurus izstrādājuši septiņi 12. klašu skolēni, no Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas – 17 darbi, kurus izstrādājuši 18 autori no 11. un 12. klasēm, bet Jelgavas 4. vidusskolu ZPD reģiona konferencē pārstāvēs četri darbi, kurus izstrādājuši četri autori no 12. klasēm.

ZPD sadalīti sešās zinātņu nozarēs – humanitārās un mākslas zinātnes, dabaszinātnes, inženierzinātnes un tehnoloģijas, medicīna un veselības zinātnes, lauksaimniecības, meža un veterinārās zinātnes un sociālās zinātnes.

No reģiona konferencei izvirzītajiem Jelgavas skolēnu darbiem trešdaļa izstrādāti dabaszinātņu nozaru grupā. Mūsu jaunieši tajā piedalās ar darbiem “Atjaunojošā sporta dzēriena pagatavošana un kopējo fenola satura noteikšana”, “Ogļskābās gāzes koncentrācija Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas telpās”, “Roku higiēnas salīdzinājums, lietojot papīra dvieļus un roku žāvētājus” un citiem.

Piektā daļa darbu rakstīti sociālās zinātnēs, piemēram, “Mācību līdzeklis matemātisko prasmju attīstīšanai”, “Pensiju 2. līmeņa ieguldījumu plāni un to salīdzināšana” un “Sociālā tīkla platformas TikTok satura veidotāju reklāmu ietekme uz patērētāja pirkuma lēmuma pieņemšanu Latvijā”.

Vairāki darbi būs pārstāvēti arī inženierzinātnes un tehnoloģiju nozarē, tā piemēram, “Meteoroloģiskās stacijas prototipa izveide”, “Ēku būvniecībā izmantoto materiālu ietekme uz mobilo telefonu signālu” un “Saules paneļa tīrītāja prototipa izveide un efektivitātes testēšana”. Jelgavas skolēni aizstāvēs savus pētījumus arī humanitārās un mākslas zinātnēs, piemēram, “Jelgavas Raiņa parka labiekārtojuma priekšlikums”, “Pļavu integrēšanas priekšlikums urbānā telpā: Jelgavas pilsētas piemērs”, “Mākslas darbu krāsu gammas izraisītās emocijas dažādos vecumposmos”. Jelgavas skolēni veikuši arī ZPD medicīnas un veselības zinātnēs. Uz reģiona konferenci šajā nozarē izvirzīti, piemēram, “Vingrinājumu komplekss psihoemocionālās pārslodzes mazināšanai”, “Miopijas izplatība Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas vidusskolēniem: galvenie cēloņi, profilakse” un “Vides pieejamība Jelgavas 4. vidusskolā bērniem ar kustību traucējumiem”. Viens darbs tika iesniegts lauksaimniecības, meža un veterinārās zinātnēs – “Ziemas kviešu audzēšanas salīdzinājums dažādās saimniecībās”.

Jāpiebilst, ka reģiona konference norisināsies 26. aprīlī tiešsaistē un to Zemgales reģionā organizē Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte, savukārt, skolēnu ZPD Valsts 48. konference norisināsies 22. maijā.