3.7 °C, 4.4 m/s, 83.2 %

Izglītība

Sākumlapa JaunumiIzglītībaUz starta Latvijas Robotikas čempionātā Jelgavā stājas 161 robots
Uz starta Latvijas Robotikas čempionātā Jelgavā stājas 161 robots
09/12/2023

Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā Meiju ceļā 9 sestdien aizvadītas Latvijas Robotikas čempionāta Zemgales reģionālās robotikas sacensības, kas reizē bija viens no Latvijas Robotikas čempionāta posmiem. Sacensībās Jelgavā uz starta stājās 161 robots, un šis ir viens no lielākajiem dalībnieku skaitiem Latvijas robotikas čempionāta vēsturē. 

Jāpiebilst, ka Latvijas robotikas čempionāta posms Jelgavā norit jau trešo reizi – iepriekšējos gados divi posmi rīkoti kā Jelgavas atklātie robotikas čempionāti tehnikas un inovāciju festivālā “Mehatrons”, bet pirmo reizi sacensības aizvadītas Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā. Organizatori cer, ka šī tradīcija tiks turpināta.

Sacensības Jelgavā organizēja SIA “Mītavas roboti” sadarbībā ar skolu, un to mērķis ir veicināt bērnu un jauniešu interesi par inženierzinātnēm un robotiku, pilnveidot tehniskās zināšanas un prasmes, tādējādi veicinot Latvijas robotikas un mehatronikas izglītības attīstību Latvijā. “Šādas sacensības jauniešiem ir ļoti nepieciešamas, lai pārbaudītu zināšanas, gūtu pārliecību par savām spējām un varēšanu. Sacensības ir veids, kā var pārbaudīt vai mājasdarbs ir paveikts labi. Viens ir skrūvēt, būvēt, programmēt, bet tikpat svarīgi ir paskatīties, kā to dara citi un salīdzināt, kuram tad ir izdevies labāk. Un tas ir iespējams sacensībās. No dalībniekiem dzirdam, ka šādas sacensības tiem, kuriem tik labi tomēr nav veicies, rosina analizēt, kas tad bija izdarīts nepareizi, kādas kļūdas pieļautas, ko nākamreiz darīs citādāk, kā arī dalībnieki viens no otra var smelties idejas jauniem projektiem,” stāsta sacensību galvenais tiesnesis, Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas skolotājs Ivars Bahmanis.

Viņš atklāj, ka sacensībām bija pieteicies krietni lielāks dalībnieku skaits, taču slimības un citu objektīvu iemeslu dēļ, daļa dalībnieku neieradās. Diemžēl ir arī dalībnieki, kuri bija atbraukuši uz sacensībām, bet viņu roboti pirmajos startos sāka niķoties vai atteicās darboties, līdz ar to sacensībās nevarēja piedalīties. Organizatori gandarīti par kuplo dalībnieku skaitu, bet jo īpaši par to, ka šoreiz kupli pārstāvēta Jelgava. Ja pirmajā Latvijas čempionātā Jelgavā no mūsu pilsētas startēja vien divi jaunieši, otrajā – pieci, tad šoreiz tie ir vairāki desmiti. No mūsu pilsētas sacensībās startēja roboti, kurus būvējuši Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas, Jelgavas Tehnikuma, Jelgavas Valsts ģimnāzijas, Jelgavas 4. vidusskolas, Jelgavas 5. vidusskolas skolēni un jaunrades nama “Junda” pulciņa dalībnieki. Bet čempionāts Jelgavā pulcēja arī robotu būvētājus no Rēzeknes, Preiļiem, Druvas, Jēkabpils, Aknīstes, Alūksnes, Jelgavas novada un citām vietām, kā arī 11 dalībniekus no Lietuvas pilsētas Panevēžas.

Jāpiebilst, ka sacensībās tika aicinātas piedalīties komandas, kas ir piedalījušās apmācībās “No apmācībām līdz LEGO čempiona titulam” Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā, kā arī tehniskās jaunrades interešu izglītības dalībnieki, entuziasti un robotikas klubu biedri.

Kopumā sacensībās piedalījās 50 komandas. Visvairāk dalībnieku bija “LEGO sumo” sacensībās – 35 jaunieši junioru grupā līdz 12 gadiem, 46 senioru grupā jeb jaunieši no 13 līdz 18 gadiem un 26 roboti sacentās PRO grupā, kurā startēja pieredzējuši dalībnieki. Uz skolas aktu zāles skatuves aizvadītas arī sacensības “LEGO līnijsekošana” un “LEGO Folkrace”. Jāpiebilst, ka folkreisā piedalījās tikai viens robots no mūsu pilsētas. Jāpiebilst, ka sacensības vēroja un savu favorītu robotu noteica arī Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš. Priekšsēdētāja speciālbalvu šoreiz saņēma Laura Ķikuta būvētais robots “MT” no Alūksnes bērnu un jauniešu centra.

Sacensību rezultāti

“LEGO Sumo” Junior (līdz 12 gadu vecumam):

1.vieta – Gabriels Krevics (Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrs “Zeimuļs”)

2.vieta – Elgars Žikars, Rolands Plass, Edvards Žikars (Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrs “Zeimuļs”)

3. vieta – Edgars Plass (Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrs “Zeimuļs”)

 

“LEGO Sumo” senior (no 12 līdz 18 gadu vecumam)

1.vieta – Jānis Bērzinieks (Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzija)

2.vieta – Renārs Kudreņickis, Rihards Roga (Jelgavas 4. vidusskola)

3.vieta – Gustavs Šmits (Druvas vidusskola)

 

“LEGO Sumo” PRO (pieredzējuši dalībnieki)

1.vieta – Timofeijs Smirnovs (Transporta un sakaru institūts)

2.vieta – Artūrs Bruņenieks (Aknīstes vidusskola)

3.vieta – Reinis Ābeltiņš (Alūksnes Bērnu un jauniešu centrs)

 

“LEGO līnijsekošana”

1.vieta – Andrejs Gžibovskis (Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzija)

2.vieta – Ignas Cimnolonskas (Lietuva)

3.vieta – Nauris Skutelis, Andrejs Gžibovskis (Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzija)

 

“LEGO folkrace”

1.vieta – Sofija Šulgina (Transporta un sakaru institūts)

2.vieta – Andrejs Gžibovskis (Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzija)

3.vieta – Iļja Degils, Marks Antonijs Zaļeskis (Transporta un sakaru institūts)

Sacensības Jelgavā tika organizētas, īstenojot projektu “Uzņēmējdarbības atbalsta pasākumi Zemgales plānošanas reģionā”, kas tiek ieviests EEZ grantu 2014.–2021. gada perioda programmā “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība”. EEZ un Norvēģijas granti ir finansiāls atbalsts, ko sniedz Islande, Lihtenšteina un Norvēģija. Projekta kopējais budžets ir 969 256 eiro, no kuriem EEZ grantu līdzfinansējums ir 793 867,70 eiro.