17.2 °C, 1.1 m/s, 78 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiUzvaras parkā būvēs bērnu atpūtas un rotaļu pilsētiņu
Uzvaras parkā būvēs bērnu atpūtas un rotaļu pilsētiņu
02/04/2020

Namiņš kokā un gaisa takas, kukaiņu māja, tornīši pat trīs stāvos ar rāpšanās sienām, tuneļiem un slīdkalniņi, dubļu vanna un susura dobums, skrituļošanas trase un miniskeitparks, chill zona ar wi-fi pieslēgumu – tā ir tikai daļa no visa, ko bērni un jaunieši varēs baudīt jaunajā atpūtas un rotaļu pilsētiņā Uzvaras parkā. “Jau nākamgad Jelgavas ģimenes iegūs vēl vienu sakārtotu vietu, kur visiem kopā izzinoši un aktīvi pavadīt laiku,” uzsver Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš.

Jelgavas pašvaldība pagājušajā nedēļā izsludināja atklātu konkursu par bērnu atpūtas un rotaļu laukuma projektēšanu un izbūvi Uzvaras parkā. Bērnu rotaļu pilsētiņas būvniecība sāksies šogad, lai nākamā gada pavasarī parkā atklātu septiņus aktīvus un izzinošus laukumus bērniem vecumā no 1 līdz 12 gadiem. Laukums taps, Jelgavas pašvaldībai sadarbojoties ar akciju sabiedrību “Latvijas valsts meži” (LVM).

“Latvijas valsts meži” jelgavniekiem dāvina 500 000 eiro

Pagājušajā gadā LVM svinēja 20 gadu jubileju, taču, kā uzsver LVM Komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs, uzņēmums svinības par godu šim notikumam nerīkoja. “Nolēmām, ka tā vietā ziedosim līdzekļus trim pašvaldībām – Jelgavas, Rēzeknes un Valmieras –, lai šajās pilsētās izbūvētu jaunus rotaļu laukumus bērniem,” stāsta T.Kotovičs.

Uzņēmums pilsētas izvēlējies pēc diviem kritērijiem: tai jābūt nozīmīgam mežsaimniecības centram, kā arī būtisks bija iedzīvotāju skaits. “Jelgava neapšaubāmi ir nozīmīgs mežsaimniecības centrs, jo te atrodas LLU Meža fakultāte, kuru absolvējuši vairums LVM darbinieku. Tāpat Jelgavā darbojas Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts,” uzsver T.Kotovičs.

Vienlaikus Jelgava pēdējos gados jaunu objektu būvniecībā mērķtiecīgi pielieto atjaunojamo resursu – koku. Brīvdabas koncertzāle “Mītava”, kuras būvniecībā izmantotas liekti līmētas lielizmēra koka konstrukcijas, šogad saņēma Latvijas būvniecības Gada balvu kategorijā “Koka būve”. Konkursa žūrija atzina, ka būtu patīkami, ja piemēru no Jelgavas, būvniecībā arvien vairāk izmantojot koku, ņemtu arī citas pašvaldības un uzņēmumi.

Arī jaunās rotaļu pilsētiņas projekts paredz, ka tā taps galvenokārt no koka – videi draudzīga un atjaunojama resursa. “Tas bija mūsu kā dāvinātāju viens no nosacījumiem un saskan arī ar pilsētas redzējumu – radīt dabisku un patīkamu atpūtas vidi pilsētas iedzīvotājiem,” saka T.Kotovičs.

Kopumā jaunā rotaļu laukuma izveidei LVM Jelgavai dāvināja 500 000 eiro, taču pašvaldība šā gada budžetā projektam ir paredzējusi arī savu līdzfinansējumu 50 000 eiro apmērā.

Septiņi laukumi, lai izzinātu dabu un aktīvi pavadītu laiku

“Lai saprastu, kādu mēs vēlamies redzēt jauno rotaļu pilsētiņu, jau pagājušajā gadā tapa skices, bet šobrīd uz izstrādāto skiču pamata izsludināts apvienotais projektēšanas un būvniecības konkurss,” stāsta Jelgavas pašvaldības Attīstības un pilsētplānošanas pārvaldes vadītāja Gunita Osīte.

Parka teritorijā ieplānotas aktivitātes bērniem un jauniešiem vecumā no 1 līdz 12 gadiem. Taču aktivitāšu laukumi būs izbūvēti zonās un atbilstoši trīs dažādām vecuma grupām: 1–3 gadus veciem bērniem; 2–6 gadus veciem bērniem; 6–12 gadus veciem bērniem. “Kopumā Uzvaras parkā taps septiņi aktivitāšu laukumi – pa diviem katrai vecuma grupai, sadalot tos aktīvajos un izzinošajos laukumos, bet bērniem un jauniešiem no 6 līdz 12 gadiem paredzēti trīs laukumi, no kuriem trešais atvēlēts izteikti sportiskām aktivitātēm – skeitošanai un skrituļošanai,” skaidro G.Osīte.

Aktīvajās zonās atbilstoši katram vecumposmam būs fizisko aktivitāšu ierīces un elementi, savukārt izzinošie laukumi ļaus bērniem uzskatāmi un interaktīvi izzināt vidi, augus, kokus, dzīvniekus un procesus dabā, tāpat tie būs papildināti ar emocionālo un sensoro attīstību veicinošiem elementiem, piemēram, sajūtu taku un sajūtu dārzu, ko veidos dažādi dabas materiāli, kukaiņu māju, kurā notiekošo varēs pētīt caur palielināmo stiklu.

“Papildus tam katram laukumam piešķirta sava tematika – tie nosaukti Latvijas mežos sastopamu dzīvnieku vārdos, un informācija par katru no tiem būs atrodama laukumos. Tā bērni varēs gan papildināt zināšanas par Latvijas dzīvniekiem, gan atpazīt tos laukumu elementos, piemēram, aktivitāšu namiņš ar slīdkalniņu un rāpšanās elementiem pašiem mazākajiem veidots kā imitēts koka dobums – lielā susura mājvieta, bet paugurs ar tuneļiem un rāpšanās rampu 2–6 gadus veciem bērniem – kā āpša ala,” stāsta G.Osīte.

Būtiski uzsvērt, ka jaunais rotaļu laukums Uzvaras parkā būs izvietots pa visu teritoriju, vienlaikus respektējot “Villa Medem” tuvumu un neskarot parka estrādes zonu.

Izzinošais atpūtas laukums “Eiropas ūdrs” 1–3 gadus veciem bērniem

Izzinošo atpūtas laukumu “Eiropas ūdrs” 1–3 gadus veciem bērniem paredzēts ierīkot 440 kvadrātmetru platībā. Tajā būs Sajūtu dārzs un Sajūtu taka, kurā mazie caur sajūtām varēs iepazīt dažādus dabas materiālus – čiekurus, koku mizas, zarus, sūnas un citus –, Kukaiņu māja, kurā būs iespēja izzināt dažādu kukaiņu dzīvi un pētīt tos caur palielināmo stiklu. Tāpat laukumā tiks izveidotas divas mājiņas: divus metrus augsts namiņš laivas veidolā ar tornīti, mastiem, rāpšanās airiem, tīklu un slīdkalniņu 1,5 metru garumā un Ūdra māja, kas būs veidota kā paugurs ar slīdkalniņu, kura garums būs 2,5–3,5 metri, un rāpšanās baļķi līdz četru metru garumā. Vēl šajā laukumā mazāko bērnu aktivitātēm būs ierīkota 18 kvadrātmetrus plaša Milzu lapa kā izziņas platforma ar dažāda izmēra krāsainiem klučiem, viļņveida paugurs “Apgrieztā upe” ar izbūvētiem ozolkoka akmeņiem un batuts pusotra metra diametrā.

Aktīvās atpūtas laukums “Lielais susuris” 1–3 gadus veciem bērniem

Aktīvās atpūtas laukums 1–3 gadus veciem bērniem būs ierīkots aptuveni 300 kvadrātmetru platībā, jaunākā vecuma bērniem sniedzot dažādas iespējas droši un aktīvi pavadīt laiku. Centrālais objekts laukumā būs Susura dobums jeb mājiņa 2,8 metru augstumā un 2,5 metru diametrā. Dobumam būs trīs ieejas ar augstumu no 1 līdz 1,8 metriem, kā arī lēzena rāpšanās rampa, kāpnes, rāpšanās tīkls un slīdkalniņš 2,5 metru garumā. Tāpat šajā laukumā atradīsies šūpoles, gumijas slīdkalniņš piecu metru garumā, platforma, kas būs izbūvēta ap koku, trīs neregulāras formas smilškastes un trīs rāpšanās baļķi 3–5 metru garumā. Vēl laukumā ierīkos 1,8 metrus garu tuneli.

Izzinošais atpūtas laukums “Āpsis” 2–6 gadus veciem bērniem

Izziņas laukums “Āpsis” 2–6 gadus veciem bērniem būs ierīkots 500 kvadrātmetru platībā, radot dažādas iespējas izzināt dabu. Piemēram, laukumā atradīsies dubļu vanna, kurā pa perimetru būs sastādīti dažādi mitrumu mīloši augi, bet tam pa vidu būs ar 50 dažādu sugu augiem apstādīta ievalka jeb lietusdārzs, kur varēs iepazīt fitoremidiācijas augus, kuri augot attīra vidi un atjauno līdzsvaru dabā. Laukumā būs arī Vērības taka 50 metru garumā un kokos iekārts šūpuļtīkls. Savukārt paugurs “Āpša ala” mazajiem ļaus iemēģināt rāpšanās rampu sešu metru garumā un tuneli ar kopējo garumu 16 metri. Tāpat laukumā būs divstāvu tornītis ar binokļiem, dubulto slīdkalniņu, kāpnēm, tīklu tuneli 1,8 metru augstumā un virvju pāreju 12 metru garumā, kas būs savienota ar tornīša otro stāvu.

Aktīvās atpūtas laukums “Ziemeļu lūsis” 2–6 gadus veciem bērniem

Aktīvās atpūtas laukums 2–6 gadus veciem bērniem būs ierīkots 640 kvadrātmetru platībā. Tajā varēs izbaudīt 10 metru garu nobraucienu ar trosi, kas sāksies no namiņa kokā. Laukumā būs arī trīs gaisa takas posmi (7,5, 13,7 un 15 metrus gari) ar kāpnēm un rāpšanās baļķiem. Gaisa takas savienos tornīšus un namiņu kokā. Šajā laukumā plānotais trīs metrus augstais tornītis būs izbūvēts ar tuneļa slīdkalniņu, rāpšanās sienu un tīkla tuneli. Vēl laukumā būs šūpoles, batuts un šķēršļu josla.

Aktīvās atpūtas laukums “Lidvāvere” 6–12 gadus veciem bērniem

Aktīvās atpūtas laukums “Lidvāvere” 6–12 gadus veciem bērniem būs ierīkots 640 kvadrātmetru platībā. Kā centrālais objekts plānots 3,8 metrus augsts trīsstāvu tornītis ar tuneļa slīdkalniņu un rāpšanās sienu – tie būs piestiprināti pie trīsstāvu tornīša. Slīdkalniņa un rāpšanās sienas augstums plānots 3,2 metri. No tornīša būs ierīkota arī brīvā nobrauciena platforma. Tāpat laukumā atradīsies zemē iebūvēts batuts, šūpoļu komplekts, spēka vingrinājumu šķēršļu trase astoņu metru garumā, nodrošinot tādas vingrošanas iespējas kā pievilkšanās, rāpšanās un iekāršanās. Atsevišķi būs izbūvēta vēl viena rāpšanās siena 2,5 metru augstumā, kā arī trīs platformas spēka vingrojumiem, tajā skaitā lai varētu lēkāt, atspiesties un trenēt vēdera presi. Lielākā platforma būs apmēram 35 kvadrātmetru platībā, bet mazākā – piecu. Vēl laukumā “Lidvāvere” bērniem būs iespēja izmēģināt brīvā nobrauciena trosi, kuras garums paredzēts 30 metri.

Sporta laukums “Ziemeļu zebiekste” 6–12 gadus veciem bērniem

Sporta laukums 6–12 gadus veciem bērniem aizņems 530 kvadrātmetrus. Tajā paredzēts izbūvēt skrituļošanas un skrejriteņu trasi 70 metru garumā un divu metru platumā. Divas trešdaļas trases klās gumijas segums, bet viena trešdaļa būs veidota no dēļiem, nodrošinot viļņveida plakni ar vismaz trīs paaugstinājumiem. Otrs nozīmīgākais objekts šajā laukumā būs miniskeitparks ar trīs četrām skeitparka iekārtām iesācējiem. Vēl tiks uzstādīts vingrošanas iekārtu komplekts dažādu muskuļu grupu stiprināšanai.

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē