26.5 °C, 2.2 m/s, 49 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiValsts prezidents tiekas ar jelgavniekiem un iestāda ozolu Prezidentu skvērā
Valsts prezidents tiekas ar jelgavniekiem un iestāda ozolu Prezidentu skvērā
14/09/2023

Latvijas pirmā Valsts prezidenta Jāņa Čakstes 164. dzimšanas dienā, 14. septembrī, Jelgavu apmeklēja Latvijas Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs. Viņš iestādīja ozolu pērn izveidotajā Prezidentu skvērā, kā arī tikās ar pilsētas vidusskolu jauniešiem, universitātes studentiem un uzņēmējiem.

Godinot cienījamā Latvijas valstsvīra J.Čakstes piemiņu, E.Rinkēvičs, Jelgavas valstspilsētas vadība un jelgavnieki nolika ziedus pie pirmā Valsts prezidenta pieminekļa. “Mūsu valsts pirmais prezidents Jānis Čakste pirms vairāk nekā 100 gadiem sāka veidot Valsts prezidenta institūciju, veidot un attīstīt Latvijas valsti kā demokrātisku, tiesisku un arī dinamisku republiku, un galvenais pamatuzdevums bija nodrošināt mūsu tautas labklājību un drošību. Katram no prezidentiem bijuši savi izaicinājumi, un tādi neapšaubāmi šobrīd ir arī man. Mums ir jādomā par to, kā stiprināt valsts drošību, un to, lai katrs Latvijā dzīvojošais justos tai piederīgs. Mēs visi zinām, cik daudz problēmu valstī vēl jārisina, un gribu cerēt, ka šī gada lielie panākumi Latvijas sportā, kopības gars Dziesmu un deju svētkos dos mums nepieciešamo enerģiju, darot lielus darbus ikdienā,” uzrunā pie J.Čakstes pieminekļa sacīja Valsts prezidents, norādot, ka J.Čakste vienmēr uzsvēris: lielās lietās ir jābūt vienprātībai – tikai tad Latvija plauks un zels. E.Rinkēvičs piebilda, ka tieši to arī viņš cenšas ievērot savas prezidentūras laikā.

“Latvijas valsts stāv par visu augstāk – tā teica prezidents Jānis Čakste. Ja mēs kā nācija tā domāsim un to apliecināsim ar darbiem, tad Latvija piedzīvos izaugsmi un neatkarīgu valsti piedzīvos arī mūsu nākamās paaudzes. Mums katram ir jāizvērtē, kā nesam un sargājam neatkarīgas Latvijas ideju, ko katrs darām, lai Latviju veidotu stipru. Esmu pārliecināts, ka mūsos brīvas Latvijas valsts ideja ir iekodēta ģenētiski un mantojama no paaudzes paaudzē,” klātesošos uzrunāja Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš.

Jāatgādina, ka Jelgavā pagājušā gada 14. septembrī, atzīmējot Valsts prezidenta institūcijas simtgadi, tika izveidots Latvijas Prezidentu skvērs. Skvēra veidošanā piedalījās vairāki bijušie Valsts prezidenti un prezidentu dzimtu pārstāvji, un katras prezidentūras laikam par godu tika iestādīta parastā ozola (Quercus robur) kolonveida šķirne ‘Fastigiata Koster’. Turpinot tradīciju, šodien vienpadsmito ozolu Prezidentu skvērā iestādīja E.Rinkēvičs.

Vizītes laikā prezidents apmeklēja rekonstruēto Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolu, atzinīgi novērtējot tās daudzpusīgās iespējas. “Šeit noteikti izaugs nākamie inženieri,” pēc skolas mācību darbnīcas apmeklējuma, kur skolēni viņam demonstrēja no otrreizējiem izejmateriāliem pašbūvētus elektrotransportlīdzekļus, sacīja prezidents. Tehnoloģiju vidusskolā viņš tikās ar pilsētas vidusskolu jauniešiem. Jaunieši prezidentam vaicāja par personīgo dzīvi un pieredzi, politiku un Latvijas nākotni. Tā kā prezidents ir studējis ārvalstīs, jaunieši interesējās, cik vērtīga bijusi šī pieredze, un E.Rinkēvičs atbildēja, ka jauniešiem noteikti rekomendē zināmu laiku studēt ārpus valsts, jo tā ir iespēja paplašināt redzesloku, uz daudzām lietām paraudzīties plašāk un no cita rakursa. Bet, jautāts, kāpēc, viņaprāt, ir tik zema iedzīvotāju uzticība Saeimai un valdībai, prezidents sprieda: politiķi par maz runā ar iedzīvotājiem, lai spētu izprast reālās iedzīvotāju vajadzības, problēmas un rast risinājumus, – to gan viņš noteikti rekomendēšot jaunajai valdībai. Vēl viens neuzticību veicinošs faktors esot pirms vēlēšanām nereti neapdomīgi dotie solījumi, kurus realitātē izpildīt nevar.

Vizītes noslēgumā Valsts prezidents LIAA Jelgavas Biznesa inkubatorā ar pilsētas uzņēmējiem pārrunāja viņiem aktuālus jautājumus. Klātesošie apsprieda nodokļu sistēmu, pārlieku lielo birokrātiju un nepieciešamību to mazināt, diskutēja par nepieciešamību valstī risināt naudas atmazgāšanas problēmu un akūto darbaspēka trūkumu. Prezidents mudināja Jelgavas uzņēmējus būt aktīviem un uzstājīgi runāt par sasāpējušām problēmām, lai tās sadzird arī jaunā valdība, un kopīgiem spēkiem atrod risinājumus.

Jāpiebilst, ka prezidents apmeklēja arī Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti, iepazinās ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Jelgavas brigāžu atbalsta centru un “Gren” biomasas koģenerācijas staciju.