28.8 °C, 2.9 m/s, 55.2 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaVecpilsētas mājā atklās purva pasauli
Vecpilsētas mājā atklās purva pasauli
05/10/2023

Sestdien, 7. oktobrī, pulksten 15 interesenti Jelgavas Vecpilsētas mājā (Vecpilsētas ielā 14) aicināti uz jelgavnieka Ata Luguza kūdras skulptūru un lielformāta ainavu izstādes “Purva pasaule” atklāšanu. Izstāde Vecpilsētas mājā būs skatāma līdz 9. novembrim.

Purva ainava ir tā Latvijas bagātība kādēļ ir vērts šurp doties no tālām pasaules malām. Cenas un Lielā Ķemeru tīreļa purva ezeriņu un salu labirinti veido pasauli, kur patverties no ikdienas rutīnas un darbu skrējiena. Saullēkts un saulriets piedod purvam īpašu burvību ar miglu, kas vēsā vakarā vai rītā ceļas no dienā saules staros sasilušā ūdens un sārto debesu un mākoņu atspulgiem akaču acīs.

Izstādes darbos atspoguļots miers un burvība, ko purvā var izjust ikviens, kā arī paša mākslinieka, purva uztvere un redzējums. Bez lielformāta foto darbiem, izstādē būs apskatāma arī mākslinieka Purva bērzu ainavas glezna un vairākas no kūdras darinātas skulptūras.

Kūdra ir materiāls, kas slēpjas zem purva ainaviskās burvības. Ja izrok lielāku kūdras gabalu un vairākus gadus to žāvē, tad rezultātā var iegūt Latvijas “brūno marmoru”. To ir iespējams skulpturāli apstrādāt, līdzīgi kā koku un akmeni. Gadu tūkstošiem purvā krājušies sfagni veido kūdras tekstūru un šķiedras virzienu, kuru papildina ugunsgrēku atstātās tumšās līnijas.

No gabalkūdras darinātas skulptūras ir īpašas ar bioloģisko vecumu, kas atkarībā no ieguves dziļuma sasniedz 2 līdz pat 4 tūkstošus gadu. Kas attiecīgi atbilst Jēzus Kristus un Faraonu laikiem senajā Ēģiptē, kad kūdru veidojošie sfagni saules apspīdēti vēl tikai auga un zaļoja purvā. Lielāko izstādē apskatāmo kūdras skulptūru augstumā ir aplūkojam līdz pat 700 gadus ilga purva vēsture. Īpatnēji, ka reizi 70 līdz 120 gados purvā notiek ugunsgrēks, kas rada marmora tekstūrai līdzīgās, tumšās līnijas kūdras slānī. Tumšā stiklā sakusušie pelni atņem asumu nazim, bet piešķir neatkārtojamo kūdras skulptūru vizuālo, kānēļmaizītēm līdzīgo, burvību.

Izmantojot kūdru mākslas darbu radīšanā, tās pievienotā vērtība var tūkstoškārt pieaugt salīdzinājumā ar substrātu tomātu audzēšanai vai kurināmā masu. Pagaidām kūdra kā materiāls mākslas darbu radīšanai vēl ir pavisam jauns un neierasts. Taču tā atļauj mākslas darbu veidot daudz ātrāk kā no koka, taču jāņem vērā, ka kūdra ir krietni trauslāks un maigāks materiāls kā koks.

7.oktobrī pulksten 15 ikviens interesents aicināts uz izstādes atklāšanu un tikšanos ar mākslinieku Ati Luguzu Jelgavas Vecpilsētas mājā. Interesenti aicināti apmeklēt izstādi, iegrimt purva ainavās un izjust purva vilinājumu tepat Jelgavas Vecpilsētā.

Iegādājoties ieejas biļeti, apmeklētājiem būs iespēja apmeklēt arī Jelgavas Vecpilsētas mājas ekspozīciju, kas iekārtota vēsturiskajā dzīvoklī un zelta lādēs slēpj faktus par Jelgavas koka arhitektūru, Jelgavas Vecpilsētas māju, tās vēsturi un atjaunošanu. Izstāde “Purva pasaule” un ekspozīcija apskatei pieejama no otrdienas līdz sestdienai no 10 līdz 18, svētdienās no 11 līdz 17. Ieejas maksa pieaugušajiem 4 eiro, skolēniem, studentiem, pensionāriem 1,50 eiro, ģimenes biļete 6 eiro.