16.8 °C, 1.8 m/s, 95.9 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaVecpilsētas mājā durvis vērusi izstāde “Aptumšojums”, kas aicina aizdomāties par klimata problēmām
Vecpilsētas mājā durvis vērusi izstāde “Aptumšojums”, kas aicina aizdomāties par klimata problēmām
09/12/2023

Šodien Jelgavas Vecpilsētas mājā durvis vērusi starptautiskā mākslinieku kolektīva NUA ceļojošā izstāde “Aptumšojums”, kas tieši Jelgavā sāks ceļojumu pa pasauli. Izstāde caur zīmējumiem aicina skatītājus aizdomāties par klimata pārmaiņām un enerģētikas krīzi. Apmeklētāji aplūkot izstādi gaidīti līdz pat 2. janvārim.

Kolektīvu NUA veido mākslinieki no Īrijas, Latvijas un ASV, kuri savstarpēji sadarbojas caur radīšanas procesu, tādējādi daloties pieredzē, zināšanās un atbalstot viens otru mākslas ceļojumā. NUA biedri veic izpēti par klimata pārmaiņām un enerģētikas krīzi, ar kuru mūsdienās saskaras pasaule, tāpēc ir likumsakarīgi, ka Jelgavas Vecpilsētas mājā skatāmos darbus caurvij mākslinieku kopīgi izvēlētais temats – Aptumšojums jeb Blackout (angļu val.). Izstāde “Aptumšojums” ir instruments, ar kura palīdzību mākslinieki vēlas pievērst sabiedrības uzmanību klimata problēmām.

Izstādes atklāšanā klāt bija arī divi kolektīva NUA pārstāvji – dibinātājs un kolektīva mākslinieciskais vadītājs Īmons Šanahans no Īrijas un māksliniece Katrīna Tračuma no Latvijas. Kā arī to kuplināja Īrijas vēstniece Latvijā Īmeara Friela, Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš un Kultūras ministrijas Sabiedrības integrācijas departamenta direktore Jeļena Šaicāne.

Apsveicot māksliniekus un sanākušos, vēstniece uzsvēra, ka Īrijai un Latvijai ir izveidojušās ciešas divpusējās attiecības un sadarbība, kā arī abas valstis vieno plašā Latvijas diaspora Īrijā. “Klimata pārmaiņas un enerģētikas krīze šobrīd ir ļoti nozīmīgi temati par ko runāt. Prieks, ka arī mākslinieki atraduši savu veidu, kā pievērsties šiem tematiem, aicinot skatītājus par šīm lietām aizdomāties,” tā vēstniece, novērtējot, latviešu un īru mākslinieku sadarbību, radot darbus ar nozīmi un paliekošu vērtību. Tematikas nozīmību uzsvēra arī Jelgavas domes priekšsēdētājs A.Rāviņš, novērtējot to, ka arī māksliniekiem ir savs skatījums, un viņi spēj par nopietnām lietām runāt bez vārdiem.

Jāpiebilst, ka izstādes darbus mākslinieki radīja patstāvīgi, atrodoties katrs savā valstī. Darbu attēli tapuši izmantojot dažādas tehnikas – gan glezniecību, gan fotogrāfiju. Pēcāk gatavie šedevri tika pārnesti digitālā formātā un nosūtīti uz Skotiju, kur kolektīva NUA mākslinieks Roberts Džeksons veica digitāli saņemto mākslas darbu lāzergravējumu un izveidoja linospiedumu sēriju. Linospiedumi tika veidoti izmantojot senu manuālu tipogrāfijas iespiedmašīnu.

Izstādē “Aptumšojums” redzamos darbus veidojuši desmit mākslinieki: Anne Martins Volša (Īrija), Katrīna Tračuma (Latvija), Lūks Hikijs (Īrija), Kvīva Hīnija (Īrija),  Džošs Steins (ASV),  Džons Murejs (Īrija), Kerola Hīlija (Īrija),  Īmons B.Šanahans (Īrija), Marija Markema (Īrija), Roberts Džeksons (Īrija).

Iegādājoties ieejas biļeti uz izstādi, apmeklētājiem būs iespēja apskatīt arī Jelgavas Vecpilsētas mājas ekspozīciju, kas iekārtota vēsturiskajā dzīvoklī un zelta lādēs slēpj faktus par Jelgavas koka arhitektūru, Jelgavas Vecpilsētas māju, tās vēsturi un atjaunošanu. Izstāde “Aptumšojums” un ekspozīcija apskatei pieejama no otrdienas līdz sestdienai no 10 līdz 18, svētdienās no 11 līdz 17. Ieejas maksa pieaugušajiem 4 eiro, skolēniem, studentiem, pensionāriem 1,50 eiro, ģimenes biļete 6 eiro.