22.5 °C, 2 m/s, 76.4 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiZemgalē notiks Latvijas pirmais čempionāts sēņošanā – precizēta
Zemgalē notiks Latvijas pirmais čempionāts sēņošanā – precizēta
15/08/2005

Sacensību mērķis ir popularizēt un attīstīt latviešu nacionālo tradīciju – sēņošanu, sagādāt prieku aktīvas atpūtas cienītājiem, popularizēt sēņošanu kā vienu no meža resursu izmantošanas veidiem un attīstīt to kā sporta veidu, kā arī iepazīstināt dalībniekus ar skaistākajām sēņošanas vietām.

LLU Meža fakultāte, viena no vecākajām universitātē un vienīgā valstī, kur gatavo augstas kvalifikācijas speciālistus meža apsaimniekošanā un izmantošanā, par pirmo sacensību norises vietu izraudzījusies Bauskas rajonu, kur mežainība tāpat kā Aizkraukles un Jēkabpils rajonos ir lielāka nekā Zemgales plānošanas reģiona pārējā teritorijā.

No šosejas Rīga – Skaistkalne pagrieziena pirms Zvirgzdes tilta ( braucot no Rīgas puses ), kā arī no šosejas Baldone – Iecava pagrieziena uz Dzelzāmuru sacensību dienā būs marķējums, bet pulksten 9 sāksies dalībnieku komandu reģistrācija. Katrā komandā varēs būt trīs dalībnieki no kuriem viens būs komandas kapteinis, bet vērtēs kā individuālo, tā komandas veikumu. Komandu uzdevums būs savākt pēc iespējas vairāk sēņu pēc to kopējā svara. Sēņošana būs jāveic ar kājām sacensību organizatoru norādītajā apvidū, pārvarot dabiskos un mākslīgos šķēršļus, izmantojot izsniegtās kartes.
Sacensību dalībniekiem nebūs atļauts veikt sēņu iepriekšēju ievākšanu, izmantot citus sēņu lasīšanas palīgus un palīglīdzekļus, izņemot vienīgi nazi sēņu nogriešanai. Komandai izsniegtais reģistrācijas numurs tiks izmantots savāktās sēņu ražas identificēšanai, bet starta brīdī sacensību galvenais tiesnesis paziņos sēņu sugu vai sugas, kuru augļķermeņu kopējā masa tiks vērtēta pie svara noteikšanas. Turklāt sēnes nedrīkstēs būt tārpainas. Sēņošanas kontrollaiks būs divas stundas, bet to fiksēs brīdī, kad komandas pēdējais dalībnieks ieradīsies finiša vietā. Ja komanda finišēs pēc pulksten 12, par katru nokavēto minūti no kopējās ievākto sēņu ražas atrēķinās 100 gramus.

Apbalvot paredzēts gan pirmās trīs labākās komandas, kas būs ieguvušas vislielāko sēņu ražu, gan trīs individuāli veiksmīgākos sēņotājus. Pēc nosvēršanas sēņotāji iegūto ražu saņems atpakaļ savā īpašumā.

Sacensību rīkotāji informē, ka apvidus būs šķēršļots ar daudzveidīgām reljefa formām, pārsvarā sausieņu meža augšanas apstākļu tipiem – Damaksnis 20%, Lāns 20%, Mētrājs 30%, Platlapju kūdrenis 10% u.c. Apvidū galvenokārt ir skuju koku meži, valdošā suga priede – 70% un egle – 10%, bērzs – 10%. Apvidus ir atbilstošs dažādu sēņu sugu augšanas apstākļiem. Pēc kartē sniegtās informācijas par nogabalu augšanas apstākļu tipiem, valdošajām sugām un to vecumu būs viegli novērtēt potenciālās sēņu atradnes.

Informāciju sagatavoja Juris Kālis,  LLU Preses daļas vadītājs.