18.7 °C, 5.8 m/s, 83.4 %

Izglītība

Sākumlapa JaunumiIzglītībaZRKAC 8. un 9. klašu skolēniem piedāvā testu par profesionālo izglītību
ZRKAC 8. un 9. klašu skolēniem piedāvā testu par profesionālo izglītību
14/01/2021

Pēc 9. klases katram skolēnam ir jāizdara izvēle par turpmākajām mācībām – vidusskola, tehnikums, arodskola, mūzikas vai mākslas skola. Jo vairāk skolēns zina par izglītības iespējām, jo vieglāk ir izdarīt izvēli, tāpēc Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā (ZRKAC) izstrādāts tests 8. un 9. klašu skolēniem, lai pārbaudītu zināšanas par izglītības sistēmu un profesionālās izglītības iestādēm.

Ekonomikas ministrijas aplēses liecina, ka vidējā termiņā darba tirgū trūks aptuveni 31 tūkstotis speciālistu ar profesionālo izglītību, un jau šobrīd par kvalificētu darbinieku trūkumu sūdzas arī darba devēji. Praktiski orientētiem jauniešiem kvalifikācijas iegūšana var palīdzēt atrast darbu. To apstiprina arī bezdarba rādītāji, kas iedzīvotājiem ar profesionālo vidējo izglītību svārstās ap valsts vidējo bezdarba līmeni, ir zemāki nekā vidējo izglītību ieguvušajiem un ievērojami zemāki nekā tiem, kuriem ir tikai pamata izglītība. Dati liecina, ka aptuveni 30 procenti no vidusskolas beidzējiem mācības neturpina. Arī viņiem kvalifikācijas iegūšana varētu palīdzēt atrast darbu. Nacionālais attīstības plāns akcentē profesionālās izglītības nozīmību, tam paredzot, ka pēc pamatizglītības ieguves 50 procenti skolēnu mācības turpina profesionālās izglītības programmās.

 

Lai skolēni būtu zinoši par profesionālās izglītības iespējām, atšķirību starp arodizglītību, profesionālo un vispārējo vidējo izglītību, kā arī spētu atpazīt profesiju darba vidi, ZRKAC piedāvā izpildīt interaktīvu testu par profesionālās izglītības iespējām. Testu papildina arī metodisks materiāls skolotājiem, kas ļauj to integrēt mācību stundā un kopā ar audzēkņiem pārrunāt neskaidros jautājumus saistībā ar profesionālo izglītību.

 

Tests un materiāls skolotājiem pieejams ŠEIT. Jāpiebilst, ka tiešsaistē joprojām pieejams arī aizvadītajā gadā izstrādāts tests 9. klašu beidzējiem par tālākā mācību virziena izvēli, kas var papildināt skolēna individuālo izpratni par izglītības iespējām pēc pamatizglītības iegūšanas – tas atrodams ŠEIT. Karjeras testus izveidojusi ZRKAC karjeras konsultante Līga Damberga.

 

 

Foto: Pixabay.com

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē