Ukraiņu kultūras dienas Jelgavā

09.09.2019. Sabiedrības integrācijas pārvalde

Pirmajās rudens dienās Jelgavas Ukraiņu kultūras centrs "Džerelo" aicina visus jelgavniekus un pilsētas viesus atzīmēt kopā  Ukraiņu kultūras dienas Jelgavā. Rādot un iepazīstinot visu interesentus ar ukraiņu kultūras mantojums, tautas tradīcijām un mūsdienu mākslu.

9. septembrī pulksten 17 Sabiedrības integrācijas pārvaldē, Skolotāju ielā 8, notiks rokdarbu izstādes "Mēs esam radoši" atklāšana. Izstādē tiks eksponēti Jelgavas Ukraiņu kultūras centra "Džerelo" un bērnu studijas "Džereļce" dalībnieku veidotie rokdarbi. Izstāde būs apskatāma SIP darba laikā līdz 15. septembrim. Pasākumu turpinās viesmākslinieki no festivāla "Ukrainas kino dienas Latvijā", kas notika Rīgā no 5. līdz 7. septembrim.

 

Šī gada kinofestivāla ietvaros, kas veltīts Ukrainas Neatkarības dienai, Latvijas skatītājiem tika piedāvātas piecas mūsdienīgas dažāda veida un žanru filmas, kuras izpelnījušās skatītāju un starptautiskās kino sabiedrības atzinību.

 

Jelgavā notiks animācijas filmu seriāla "Mana zeme Ukraina" un bērnu grāmatas "Kaķa ceļojumu dienasgrāmata" prezentācija, kā arī tiks demonstrēta dokumentālā filma "Mīts" ("MIF").

 

Animācijas filmu seriāls "Mana zeme Ukraina" (2018)  studija "Novatorfiļm", Ukraina "MOJA KRAJINA - UKRAJINA" ir animācijas filmu seriāls, ko izveidojuši jauni režisori, animatori, mākslinieki plastilīna tehnikā. Projekta mākslinieciskais vadītājs ir Tarasa Ševčenko Ukrainas Nacionālās prēmijas un Berlīnes kinofestivāla Sudraba Lācis laureāts Stepans Kovaļs. Katra krājuma sērija ilgst vismaz 3 minūtes un stāsta zināmu vai aizmirstu pasaku, vēsturi, leģendu par kādu konkrētu Ukrainas apvidu – lielpilsētu vai mazu ciematu, lauku vai jūru. Filmas, kas iekļautas almanahā: "Ciemos pie spēlmaņa", "Luganskas stepe", "Krivoj Rog", "Ternopoles zieds", "Tomēr Odesa", "Jaroslava kauss", "Burvīgie dubļi", "Kolomija", "Melnezers", "Petrikivka", "Par Jēkabu, virgiem un caru Kļuku", "Melnzeme", "Beātes tornis" - nākošām paaudzēm veido nacionālo apziņu un lepnumu par savu zemi.

   

Bērnu grāmatas Kaķa ceļojumu dienasgrāmata prezentācija

Kaķu ceļojumu dienasgrāmata ir nemiera gara pārņemta runcīša, ceļojumu un atklājumu mīlētāja, piezīmes. Apmeklējot dažādus Ukrainas nostūrus, kaķis uzzina daudz interesanta par tā vai cita novada vēsturi, noklausās leģendas, iepazīstas ar iedzīvotājiem. Un, protams, ikreiz iekuļas neticamu piedzīvojumu virpulī.

Klātesošiem būs iespējas ne tikai skatīt kinofilmas, bet arī tikties ar grāmatas autoru Lanu Ra (Svetlanu Konačuk).

   

Dokumentālā filma "Mīts" (2018) Ukraina

Filma stāsta par Ukrainas varoņa, ordeņu "Par Vīrišķību" 1.p. un "Zelta Zvaigzne" kavaliera Vasīlija Sļipaka dzīvi. Viņš arī zināms kā pasaulslavens operdziedonis, Parīzes nacionālās operas solists, kurš atstāja lielo skatuvi, pārvērtās par karavīru, un ziedoja savu dzīvību dzimtenei Austrumukrainā. Lenta apvieno sevī divus žanrus: dokumentālu kino un kino koncertu. Lentas sižets veidojas no divām galvenajām līnijām: Vasīlija Sļipaka biogrāfijas un stāsta par puisēnu Dželsamino, kurš ir Džanni Rodari grāmatas “Dželsamino melu zemē” varonis. Šo stāstu franču skolotāja lasa saviem skolēniem. Animāciju filmai veidojis ukraiņu karikatūrists Jurijs Žuraveļs.

 

Kinokompanijas: NGO "Tribu Verde", Ukrainian State Film Agency, "International Production Center FOR-POST"

Scenaristi: Leonīds Kanters, Ivans Jasnijs, Olena Mišina

Režosori: Leonīds Kanters, Ivans Jasnijs

Komponists: Jevgens Gaļperins

 

FESTIVĀLI, APBALVOJUMI:

Jurija Iļjenko Kijevas SKF, Ukraina, 2018.  - Labākā dokumentālā filma.

Figueira Film Art Festivalу, Figueira da Foz , Portugāle, 2018. - Pirmā prēmija.

Rivnes SKF “Sapņa Pilsēta”, Ukraina 2018. -  Grand-prix.

Kinofestivāls “Ukraina” Varšavā, Polija, 2018.  - Uzvarētāja.

Pasaules kinofestivāls Lifft India Filmotsav Punē, Indija, 2018. - Labākā dokumentālā filma.

"Zelta Zvārgulis" (Ukrainas Oskars), Ukraina 2019. - Balva par labāko dokumentālo filmu.

 

Ukraiņu kultūras dienu Jelgavā noslēgs svinīgs koncerts "Džerelo - 15", kas ietver sevī divus nozīmīgus notikumus -  24. augustā atzīmēto Ukraiņu Republikas neatkarības gadadienu un Jelgavas Ukraiņu kultūras centra "Džerelo" 15 gadu jubileju. Koncerts notiks 19. septembrī pulksten 18 Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā (Akadēmijas iela 10).

 

Ikviens interesents tiek mīļi gaidīts. Ieeja uz pasākumiem bez maksas.

 

Organizē: Jelgavas pilsēta pašvaldība un Jelgavas Ukraiņu kultūras centru "Džerelo".

 

Foto: publicitātes

 

Prepared by

JPPA Sabiedrības integrācijas pārvalde

Komentāri

Lai komentētu, lūdzu autorizējies