Jelgavā norisināsies projekts "Zenit stāsti"

16.09.2020. Jelgavas pilsētas bibliotēka

Lai veicinātu 7.–12. klašu skolēnu zināšanas par dzīvi Latvijā 20. gadsimta 60.–80. gados, no šī gada septembra līdz 2021. gada janvārim Daugavpilī, Jelgavā un Liepājā norisinās projekts "Zenit stāsti". Tā gaitā jaunieši tiek aicināti uzrunāt radiniekus, kas šo laiku piedzīvojuši un dokumentējuši fotogrāfijās, fiksēt viņu atmiņu stāstus, mēģināt attēlos redzamās vietas atrast mūsdienās un salīdzināt tās ar pagātni, kā arī piedalīties stāstu vakaros, informē Jelgavas Nacionālajā bibliotēkā (LNB). Iegūtie foto materiāli tiks digitalizēti, tādējādi papildinot Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas kolekciju "Zudusī Latvija" un saglabājot vērtīgus un interesantus stāstus nākamajām paaudzēm.

"Projekta gaitā būs vērtīgi uzzināt, kā jauniešu radinieki atceras tā laika ikdienas dzīvi, attiecības ar iebraucējiem, no kuriem liela daļa kļuva par kaimiņiem, kolēģiem, arī draugiem un ģimenes locekļiem, kādas bija viņu emocijas un piedzīvojumi. Sevišķi aizraujoši būs arī tie stāsti, kurus palīdzēs restaurēt radinieki, kuri bija iebraucēji Latvijā. Kādas ir spilgtākās tā laika atmiņas, atgadījumi, apmeklētās vietas, darītie darbi? Kā viņi pavadīja savu brīvo laiku? Kādus svētkus viņi svinēja? Cik daudz fotogrāfijas ir saglabājušās no 1960. – 1980. gadam? Kādas izjūtas rodas skatoties šīs fotogrāfijas? Šie ir tikai daži rosinoši jautājumi, kas palīdzētu veidot dzīvās vēstures pieredzes stāstus un veicinātu dažādo paaudžu sarunas, savstarpējo cieņu un izpratni," skaidro LNB pārstāvis Augusts Zilberts.

 

Skolēni tiek aicināti atmiņu stāstus pierakstīt vai fiksēt audio, vai video formātā, kā arī izmantot pieejamās pilsētvides fotogrāfijas un mēģināt šīs vietas atrast un nofotografēt no tā paša rakursa, demonstrējot, kā tās izskatās mūsdienās. Ikviens aicināts atdzīvināt dzirdēto un redzēto sociālajos medijos, daloties ar atmiņu stāstiem un pievienojot tēmturus #ZenitStasti un #PeopleToPeople.

 

Katrā projekta norises pilsētā ir plānoti arī divi stāstu vakari, kuros tiksies projekta dalībnieki, lai izstāstītu savus stāstus un dalītos ar piedzīvoto pirms 50 gadiem. "Zenit stāsti" tematiskie vakari līdz gada beigām norisināsies arī Jelgavā un par to norisi informēs Jelgavas pilsētas bibliotēka.

 

Jāpiebilst, ka projekta dalībnieki tiks iepazīstināti arī ar LNB resursiem un projekta partneru novadpētniecības materiāliem, lai varētu veikt detalizētu fotoattēlu un tajos redzamo vietu izpēti. Antropoloģe Anna Elizabete Griķe apkopos iegūtos stāstus, tos analizēs un gala rezultātā taps publikācijas par katru no projektā iesaistītajām pilsētām, kas vēlāk būs pieejamas ikvienam.

 

Projektu "Zenit stāsti" rīko LNB sadarbībā ar British Council pārstāvniecību Latvijā "People to People Cultural Engagement" programmas gaitā, UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju, Jelgavas pilsētas bibliotēku, Latgales Centrālo bibliotēku un Liepājas Centrālo zinātnisko bibliotēku.

 

Zenit_stasti_.jpg

 

 

Foto un informācija: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Komentāri

Lai komentētu, lūdzu autorizējies