19. februārī – asins donoru diena Jelgavā

13.02.2020.

19. februārī no pulksten 10 līdz 14 Latvijas Lauksaimniecības universitātes Veterinārmedicīnas fakultātē, Kristapa Helmaņa ielā 8, notiks donoru diena, kuras laikā būs iespējams nodot asinis, informē Valsts asinsdonoru centrs (VADC).

Asinis var nodot ikviena 18 līdz 65 gadus veca persona, kas sver ne mazāk kā 50 kilogramus, ja asinis nav nodotas vismaz 9 nedēļas, un 12 mēnešu periodā tas nav darīts vairāk kā četras reizes sievietēm vai sešas reizes vīriešiem. Lai nodotu asinis, nepieciešams ņemt līdzi personu apliecinošu dokumentu – pasi vai ID karti.

 

VADC atgādina, ka dienā pirms asins nodošanas nedrīkst lietot alkoholu, labi jāpaēd, lietojot veselīgu uzturu, jāizguļas un jālieto daudz šķidruma. Viegla ēdienreize jāietur aprtuveni 3 līdz 4 stundas pirms asins nodošanas, kā arī šajā laikā jāuzņem papildus šķidrumu – apmēram 4 glāzes ūdens vai sulas. Tukšā dūšā asinis nodot nedrīkst. Tāpat 2 līdz 3 stundas pirms asins nodošanas nedrīkst smēķēt. Asinis nedrīkst nodot, ja pēdējā laikā ir slimots.

 

Tāpat asins donoriem jāņem vērā, ka pēc asins nodošanas jāatpūšas ne mazāk kā 15 minūtes, 2 stundas nav ieteicams vadīt transportlīdzekli, kā arī strādāt smagus fiziskus darbus, trenēties vai peldēties.

 

Pērn asinis Latvijā tika ziedotas 53814 reizes, kas ir par 1813 donācijām vairāk nekā gadu iepriekš. Vismaz vienu reizi asinis ziedojušas 31643 fiziskas personas, kas ir par 398 personām vairāk nekā gadu iepriekš. Latvijas kopējā donoru demogrāfijā vīriešu ir vairāk nekā puse jeb 53,4 procenti, taču aktīvāk vēl joprojām dodas ziedot sievietes – no kopējā asins ziedoto reižu skaita pērn sievietes kopā ziedojušas 28008 (52%) reizes.

 

Informācijai par iespējām nodot asinis iespējams sekot līdzi VADC mājaslapā www.donors.lv. Jāpiebilst, ka Jelgavas pilsētas slimnīcā asinis var nodot katru nedēļu pirmdienās un otrdienās no pulksten 8 līdz 11, kā arī trešdienās no pulksten 14 līdz 18.

 

 

Foto: Jelgavas pilsētas arhīvs

 

Informācija: Valsts asinsdonoru centrs

Komentāri

Lai komentētu, lūdzu autorizējies