19 °C, 3.5 m/s, 72.2 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaAIDS dienā mudina pievērst uzmanību veselībai, veicot HIV testu
AIDS dienā mudina pievērst uzmanību veselībai, veicot HIV testu
01/12/2022

Lai uzlabotu sabiedrības izpratni par HIV/AIDS un veicinātu šo slimību profilaksi, katru gadu 1. decembrī tiek atzīmēta Pasaules AIDS diena. Lai pārbaudītu savu HIV statusu, ikvienas ir aicināts veikt bezmaksas eksprestestu Jelgavas HIV profilakses punktā Stacijas ielā 13.  

HIV ir cilvēka imūndeficīta vīruss, kas vairojas, iznīcinot asins šūnas, tādējādi novājinot imunitāti. HIV infekcijas beigu stadija ir AIDS jeb iegūtais imūndeficīta sindroms. Inficēties ar HIV var tikai no inficētas personas bioloģiskajiem šķidrumiem (asinīm, izdalījumiem no dzimumorgāniem, mātes piena). 

 

Lai pārbaudītu savu HIV statusu, ikvienas ir aicināts veikt bezmaksas eksprestestu Jelgavas HIV profilakses punktā Stacijas ielā 13.  

 

Eksprestesta veikšana ir anonīma un konfidenciāla – lai veiktu testu, personu apliecinoši dokumenti nav jāuzrāda. Rezultātu būs iespējams uzzināt jau pēc 20 minūtēm! Turklāt testēšanas punktā ir iespēja veikt, ne tikai HIV, bet arī sifilisa, B un C hepatīta eksprestestus.

 

Testēšanas punkta darba laiks:

 

Pirmdienās no pulksten 9 līdz 12 un no 13 līdz 19

Trešdienās un ceturtdienās no pulksten 9 līdz 12 un no 13 līdz 17

 

Testam gan obligāti iepriekš jāpiesakās, zvanot vai rakstot uz tālruni 27830373.

 

Ar HIV nevar inficēties:

  • sarokojoties, apskaujoties, skūpstoties, šķaudot vai klepojot;
  • lietojot kopīgus sadzīves priekšmetus – telefonu, datoru, dvieli u. c.;
  • apmeklējot kopīgas tualetes, dušas, peldoties baseinā;
  • braucot sabiedriskajā transportā;
  • saskaroties ar sviedriem, asinīm, siekalām, izdalījumiem no deguna, urīnu, izkārnījumiem, atvemtām masām, ja vien tie nesatur asinis;
  • insektu un dzīvnieku (suņu, kaķu) kodumu vai skrāpējumu rezultātā.

Latvijā ik gadu HIV infekcija tiek atklāta apmēram 300 cilvēkiem, ierindojot Latviju otrajā vietā Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas valstu vidū jauno gadījumu skaita ziņā uz 100 000 iedzīvotāju. Turklāt starptautiskā projekta “HERMETIC” pētījums liecina, ka patiesais inficēto skaits Latvijā ir par vienu trešdaļu lielāks. Tie ir cilvēki, kuri nezina savu HIV statusu. HIV specifiskā terapija tiek nodrošināta par valsts līdzekļiem.

 

Veikt HIV eksprestestu ir ātrākais veids, kā noskaidrot to, vai esi inficējies. Par to, kā notiek eksprestestēšana un kādēļ to ir svarīgi veikt ikvienam, iespējams noskatīties ŠEIT

 

Plašāka informācija par testu veikšanas punktiem un to darba laikiem visā Latvijā atrodama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā.  

 

 

Foto un informācija: Jelgavas Sociālo lietu pārvalde