18.1 °C, 2.9 m/s, 85.2 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaIepazīsti Latviju, apmeklējot septiņus kultūras un dabas mantojuma ceļus
Iepazīsti Latviju, apmeklējot septiņus kultūras un dabas mantojuma ceļus
15/07/2022

Šovasar Latvijas iedzīvotāji aicināti apmeklēt vairāk nekā 60 Latvijas kultūras un dabas objektus, kas piedzīvojuši vērienīgas pārvērtības. Ieguldot 120,8 miljonus eiro, no kuriem 68 miljoni ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļi, ir nodrošināts, ka arī nākamajām paaudzēm tiks saglabātas 40 pašvaldībās atrodamas vēsturiskās vērtības, kas turpinās stāstīt savus stāstus. Objektu pārvērtības apkopotas Kultūras ministrijas informatīvajā kampaņā “Atrastā Latvija”, kā arī grāmatā, kas ļaus līdz niansēm novērtēt paveikto un atklāt katras vietas īpašo stāstu.

Grāmatā “Atrastā Latvija” visi atjaunotie objekti sarindoti septiņos kultūras un dabas mantojuma ceļos – jau gatavos maršrutos, ko var izmantot, dodoties Latvijas iepazīšanas braucienos. Katram objektam iespējams aplūkot pirms un pēc atjaunošanas uzņemtās fotogrāfijas, uzzināt par vietas vēsturi, veiktajām pārmaiņām un investīcijām. Grāmatu jebkurš var aplūkot mājaslapā www.atrastalatvija.lv.

 

Katram ceļam arī ir savs vēstnesis, kura saknes ir meklējamas kādā no vietām, kurai cauri vijas attiecīgais ceļš. Dodoties uz Latgales pusi, vērts apmeklēt Daugavas un Māras ceļus, kurus pārstāv motosportists Reinis Nitišs un dziedātāja Dināra Rudāne. Vidzemē objekti sarindoti Gaismas ceļā, kura vēstnese ir aktrise Anta Aizupe, un Baltijas ceļā ar TV personību Rūtu Dvinsku kā ceļa vēstnesi. Zemgali un Kurzemi savieno Jēkaba ceļš, kurā doties aicina radošā producente Rūta Reinika-Preisa. Kurzemes piekrastē atrodama aktrises Ditas Lūriņas dzimtā Liepāja, kuras objekti ir iekļauti Brīvības ceļā, savukārt doties Līvu ceļā, kas vijas gar jūras piekrasti no Saulkrastiem līdz pat Ventspilij iespējams kopā ar TV un radio personību Baibu Sipenieci-Gavari.

 

Daļa no objektiem izceļ vēsturiskās vērtības, kuras vērts izzināt un iepazīt, lai caur tām izprastu nozīmīgus pavērsiena punktus mūsu tautas vēsturē. Jelgavā apskatāmie objekti ir iekļauti Jēkaba ceļā. Jēkaba ceļš sākas Alsungā, vijas caur hercoga Jēkaba dzimto Kuldīgu un turpinās līdz Jelgavai kā hercogistes galvaspilsētai. Jelgavā ceļotāji aicināti viesoties Jelgavas Vecpilsētas ielas kvartālā,  kur atrodas Māja Vecpilsētas 14, kas ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis – viena no senākajām un vērtīgākajām koka dzīvojamām mājām Jelgavā, kas saglabājusies līdz mūsdienām, datēta ar 18.gs. beigām. Mājā apskatāmas atjaunotās telpas, senās būvniecības elementi un koka detaļu unikāla restaurācija. Jelgavas Vecpilsētas ielas kvartāla apbūve saistāma ar 18. – 20. gadsimta sākumu. Te ir saglabājies senās apbūves blīvums, arhitektonisko, māksliniecisko un vēsturisko elementu izteiksmība. Tāpat ceļotāji aicināti apskatīt Bezvainīgās Jaunavas Marijas Romas katoļu katedrāli, kas celta 1906. gadā neogotikas stilā, kā arī Jelgavas Sv. Simeona un Sv. Annas pareizticīgo katedrāli, kas ir viena no piecām Latvijas pareizticīgo katedrālēm.

 

Jāpiebilst, ka ceļotāji arī aicināti piedalīties Latvijas iepazīšanas spēlē “Atrastā Latvija”. Lai piesaistītu un motivētu doties ceļā pēc iespējas vairāk cilvēku, spēlē var iesaistīties trīs dažādos līdzdalības līmeņos.

  • Brīvdienu ceļotāji var apmeklēt jebkuru no Atrastās Latvija objektiem, pie tā uzņemt foto un publicēt to savā sociālā tīkla Instagram profilā, atzīmējot @AtrastaLatvija.
  • Fotomirkļu medniekiem jāizpilda ceļu vēstnešu fotouzdevumus – atkārtot viņu publicētos attēlus objektos un ievietot to savā Instagram profilā, atzīmējot @AtrastaLatvija un vēstneša profilu.
  • Savukārt Izaicinājumu meklētājiem izstrādātas uzdevumu lapas katram ceļam, kas pieejamas mājaslapā www.atrastalatvija.lv. Izpildot tās var sacensties par spēles galvenajām balvām: nakšņošanu un brokastīm Ungurmuižā, ieejas karti ģimenei Zinātnes centrā Vizium un izbraucienu ar plostu pa mazo Ludzas ezeru un vakariņām četrām personām.

Kampaņas laikā par Kultūras un dabas mantojuma ceļiem vairāk var uzzināt gan mājaslapā www.atrastalatvija.lv, gan arī Instagram kontā  @AtrastaLatvija, kurā var gan aplūkot fotoattēlus no visiem maršrutiem, gan arī redzēt detalizētus spēles noteikumus un sekot līdzi citām aktualitātēm.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija: SIA “Komunikācijas aģentūra”