21.8 °C, 2.1 m/s, 93.6 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaIzsludināts sarkanais pērkona negaisa brīdinājums; aicina būt piesardzīgiem
Izsludināts sarkanais pērkona negaisa brīdinājums; aicina būt piesardzīgiem
11/07/2024

Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) daļā Latvijas, kas ietver arī Jelgavu, 11. jūlijā izsludinājis sarkano pērkona negaisa brīdinājumu, un daļā valsts – oranžo negaisa brīdinājumu. Pēcpusdienā no pulksten 14 virs Latvijas sāks veidoties pērkona negaisi ar krasām vēja brāzmām 20-24 m/s, ļoti stiprām lietusgāzēm, iespējama arī lielgraudu krusa, savukārt no pulksten 16 dažviet valsts rietumu daļā gaidāms pērkona negaiss ar ekstremāli stiprām lietusgāzēm. Negaisa mākoņi tālāk virzīsies uz ziemeļaustrumiem, un negaiss turpināsies arī vakarā un nakts pirmajā pusē.

Sarkanais pērkona negaisa brīdinājums spēkā 11. jūlijā no pulksten 16 līdz 20, bet oranžais – no 14 līdz 12. jūlija pulksten 2.

 

Jābūt gataviem ļoti stipram pērkona negaisam! Ja vien iespējams, nekavējoties meklē patvērumu slēgtās telpās un seko norādījumiem, ko sniedz atbildīgās institūcijas. Pērkona negaiss būtiski ietekmēs āra aktivitātes. Drošības apsvērumu dēļ izvērtē, vai nav jāatceļ vai jāpārceļ uz vēlāku laiku ārā plānotie pasākumi. Īpaši piesardzīgs esi vietās, kas sevišķi pakļautas pērkona negaisa ietekmei: atrodoties mežā, meklē patvērumu zemākā vietā, vietās ar zemākiem krūmiem, savukārt, atrodoties atklātā teritorijā, patveries zemā vietā, piemēram, ielejā. Izvairies no atrašanas uz pakalniem, klajā laukā, blakus elektrolīnijām. Atrodoties uz ūdens, mēģini nokļūt krastā un nekavējoties meklē patvērumu. Parūpējies arī par mājdzīvniekiem, arī viņus apdraud pērkona negaiss.

Atsevišķos rajonos gaidāmi elektroenerģijas un telekomunikāciju traucējumi. Vairāk par elektrodrošību un rīcību elektrības pārtraukumu gadījumā negaisa laikā lasi ŠEIT! Ja ēka nav aprīkota ar zibens un pārsprieguma aizsardzības sistēmām, negaisa laikā elektroierīces darbināt ir bīstami – tās ir jāatvieno no elektrotīkla! Krasu vēja brāzmu rezultātā vējš lauzīs koku zarus un pat kokus. Nefiksēti priekšmeti vai atlūzas tiks nestas pa gaisu.

Nenovieto transportlīdzekli zem kokiem. Pēc iespējas izvairies no tādu priekšmetu izmantošanas kā elektriskais skrejritenis, makšķere, arī lietussargs un izvairies atrasties metāla priekšmetu un objektu tuvumā. Lietusgāzes izraisīs strauju ūdens līmeņa celšanos un iespējama zemāko vietu applūšana. Braukšanas apstākļus uz ceļiem apgrūtinās pasliktināta redzamība un akvaplanēšana. Rēķinies, ka dažiem braucieniem būs nepieciešams ilgāks laiks. Pērkona negaisu var pavadīt arī lielgraudu krusa, bojājot kultūraugiem un sējumiem. Vairāk par nepieciešamo rīcību pērkona negaisa laikā lasi ŠEIT .

 Aktuālajai brīdinājumu informācijai sekojiet bridinajumi.meteo.lv/

Ja hidrometeoroloģiskie apstākļi ir radījuši postījumus, kas apdraud cilvēku veselību un dzīvību, komunikācijas vai sabiedriskā transporta kustību, zvaniet uz vienoto ārkārtas palīdzības tālruņa numuru 112!