15.2 °C, 1.9 m/s, 89.3 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaMuzejā satiekas māksla, tehnoloģijas un fantāzija
Muzejā satiekas māksla, tehnoloģijas un fantāzija
10/05/2024

Piektdien, 10. maijā, pulksten 17 Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā atklās Elīnas Breses izstādi “Dimensijās”, kurā satiksies māksla, tehnoloģijas un fantāzija. Izstāde muzejā būs apskatāma līdz 19. maijam.

Izstāde “Dimensijās” ir inovatīvs un vizuāli fascinējošs mākslas pasākums, kurā tiek eksponētas un apvienotas dažādas gaismas projekcijas. Apmeklētāji tiek aicināti izpētīt un sajust atšķirīgās dimensijas, kas rodas eksperimentu ar materiāliem un gaismu rezultātā, radot unikālus vizuālus un emocionālus iespaidus. “Dimensijās” ir iespēja ielūkoties gaismas pasaulē no jauna skatupunkta, kurā apvienojas māksla, tehnoloģijas un fantāzija.

Elīna Brese ar savu Latvijas Mākslas akadēmijas Profesionālās doktorantūras programmas ietvaros izstrādāto gaismas projektu vizualizē gaismas dažādo, līdz galam neizprasto dabu. Izstāde sniedz iespēju plašāk saprast un novērtēt gaismas lomu mūsu ikdienas dzīvē un mākslā, kā arī tās svarīgumu zinātnes un tehnoloģiju attīstībā.

Darbs ir veikts Latvijas Mākslas akadēmijas profesores, Mākslas zinātņu doktores Ingunas Auderes un Latvijas Universitātes profesores, fizikas doktores Gitas Rēvaldes vadībā.

Izstādes ekspozīcija aicina apskatīt un izprast materiālu  nozīmi un potenciālu, koncentrējoties uz CD un DVD disku otrreizējo pārstrādi ,izceļot materiālu atkārtotas izmantošanas nozīmi mūsdienu sabiedrībā. CD un DVD diski ir ikdienišķi priekšmeti, kas ilgstoši kalpojuši kā datu uzglabāšanas līdzekļi. Tomēr, ar tehnoloģiju attīstību un digitālās platformas popularitātes pieaugumu, daudzi no šiem diskiem kļūst lieki vai nevajadzīgi. To otrreizēja izmantošana vai pārstrāde samazina atkritumu daudzumu un dabas resursu izmantošanu.

“Kopumā ekspozīcija ir aicinājums domāt par mūsu patērētājsabiedrības ietekmi uz vidi un iespēju rast risinājumus, kas veicina resursu ilgtspējīgu pārvaldību un atkritumu samazināšanu. Tas ir arī aicinājums novērtēt materiālu otrreizējas izmantošanas potenciālu un atklāt jaunas iespējas to kreatīvai un noderīgai lietošanai,” stāsta Elīna.

DVD un CD diski tiek izgatavoti, izmantojot augstas tehnoloģijas. To virsmā iegravētās cieši griežamās viena otrai blakus esošās līnijas veido difrakcijas režģi, kas ļauj mums novērot baltās gaismas sadalīšanos krāsās – spektrā. Difrakcijas novērošana pierāda, ka gaismai ir viļņu daba. Kompaktdisks ir izgatavots no materiāla, ko sauc par polikarbonātu, uz kura presēšanas procesa laikā tiek “iespiesta” matrica. Atkarībā no diska veida un lietojuma kā atstarojošs slānis tiek izmantots alumīnijs, sudrabs, misiņš un pat zelts. Lai aizsargātu CD, to pārklāj ar UV laku, kas papildus tiek pārklāta ar UV tinti, tas ir, virsdruku. Savukārt DVD satur UV līmi, jo tas ir līmēts no diviem substrātiem.