25.6 °C, 3 m/s, 38.1 %

Ģimene

Sākumlapa JaunumiĢimenePolicija atgādina: patstāvīgi braukt ar velosipēdu drīkst bērns no 10 gadiem, ja ir velosipēda vadīšanas tiesības, aizsargķivere līdz 16 gadiem – obligāta
Policija atgādina: patstāvīgi braukt ar velosipēdu drīkst bērns no 10 gadiem, ja ir velosipēda vadīšanas tiesības, aizsargķivere līdz 16 gadiem – obligāta
15/04/2024

Līdz ar silto laiku pilsētas ielās ir vairāk riteņbraucēju. Velosipēdu nokļūšanai skolā un uz ārpusstundu nodarbībām aktīvi izmanto arī skolēni. Jelgavas pašvaldības policija vecākus aicina ar bērniem pārrunāt satiksmes noteikumus un obligātos nosacījumus, kas jāievēro, piedaloties ceļu satiksmē ar velosipēdu vai elektroskrejriteni. Pagājušajā nedēļā pie skolām rīkotie reidi apliecina, ka ievērojams skaits bērnu ikdienā ar velosipēdu pārvietojas, nelietojot aizsargķiveri, lai gan līdz 16 gadiem tā ir obligāta. Tāpat ceļu satiksmē patstāvīgi piedalās skolēni, kuriem nav velosipēda vadīšanas atļaujas. Policija aicina vecākus atbildīgāk izturēties pret bērnu drošību.   

Jelgavas pašvaldības policija atgādina, ka Ceļu satiksmes noteikumi un Ceļu satiksmes likums paredz:

– ar velosipēdu patstāvīgi piedalīties ceļu satiksmē drīkst bērns no 10 gadiem, ja tam ir likumā noteiktā kārtībā iegūtas velosipēda vai jebkuras kategorijas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības;

– bērniem līdz 16 (ieskaitot) gadu vecumam, braucot ar velosipēdu, galvā jābūt aizsprādzētai aizsargķiverei;

– ar elektroskrejriteni ceļu satiksmē drīkst piedalīties bērns no 14 gadu vecuma, ja tam ir likumā noteiktā kārtībā iegūtas velosipēda vai jebkuras kategorijas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības;

– elektroskrejriteņa vadītājam vecumā no 14 līdz 17 (ieskaitot) gadiem galvā jābūt aizsprādzētai aizsargķiverei;

– gan velosipēda, gan elektroskrejriteņa vadītājam aizliegts vest pasažierus.

Tāpat policija atgādina: Ceļu satiksmes likuma 68. pants nosaka, ka par velosipēdu vai elektroskrejriteņu vadītājiem noteikto prasību pārkāpšanu var piemērot brīdinājumu vai naudas sodu no 10 līdz 70 eiro.

Jelgavas pašvaldības policijas novērojumi liecina, ka daudzi bērni un jaunieši nav informēti par Ceļu satiksmes noteikumiem un Ceļu satiksmes likumu. To apliecina arī šonedēļ policijas Nepilngadīgo likumpārkāpumu prevencijas grupas inspektoru veiktais trīs dienu reids pie piecām Jelgavas izglītības iestādēm, lai kontrolētu Ceļu satiksmes noteikumu ievērošanu attiecībā uz velosipēdiem. Šajās dienās pie skolām konstatēti 33 gadījumi, kad bērni nav ievērojuši vienu vai vairākas Ceļu satiksmes noteikumu prasības. Sešos gadījumos ar velosipēdu pārvietojās bērns, kurš nav sasniedzis 10 gadu vecumu un līdz ar to patstāvīgi ceļu satiksmē piedalīties nedrīkst. 19 gadījumos bērni vadīja velosipēdu bez velosipēda vadīšanas tiesībām, bet 33 gadījumos bērns vadīja velosipēdu bez aizsargķiveres.

Telefoniski tika veiktas pārrunas ar bērnu vecākiem, informējot par Ceļu satiksmes noteikumu prasībām, kuru ievērošanu viņi bērniem nav nodrošinājuši.

“Jāuzsver, ka vecāki ir atbildīgi par bērnu drošību un veselību un vecāku uzdevums ir sekot līdzi, lai bērniem būtu, piemēram, ķiveres, viņiem arī jāuzrauga, vai tās tiek izmantotas. Aicinām vecākus iesaistīties bērnu izglītošanā un uzraudzīt, vai noteikumi tiek ievēroti, jo tikai tā mēs kopīgi varam parūpēties par savu bērnu drošību,” tā Jelgavas pašvaldības policijas pārstāve Paula Liepa.

Jelgavas pašvaldības policija norāda, ka, sadarbojoties ar Valsts policiju, arī turpmāk rīkos reidus, lai pievērstu pastiprinātu uzmanību velosipēdu un elektroskrejriteņu lietotājiem.