Trīsvienības baznīcas torņa atjaunošanas desmitgadi atzīmē mākslā

02.10.2020. Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

2010. gada 16. novembrī, pēc vairāk nekā 60 gadiem kopš Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas izpostīšanas, atdzima tās tornis, kas pēdējo gadu gaitā ir kļuvis par neatņemamu Jelgavas sastāvdaļu kā jelgavniekiem, tā pilsētas viesiem. Tuvojoties torņa atjaunotnes desmitgadei, Jelgavas Mākslinieku biedrība (JMB) rīkoja konkursu "Jelgavas dominante", kurā dažādu mākslas nozaru mākslinieki tika aicināti radīt darbus, kas atspoguļo Jelgavas pilsētvides izaugsmi. Konkursa aicinājumam atsaucās 20 mākslinieki un nu noskaidroti konkursa labākie darbi.

"Man vienmēr ir gribējies redzēt Jelgavu tādu, kāda tā bija Kurzemes un Zemgales hercogistes laikos – kā Latvijas teritorijas kultūras centru, kurā darbojas visdažādāko jomu pirmrindnieki. Diemžēl mums nav laika mašīnas, ar kuru ielūkoties pagātnē, bet mēs varam izdarīt kaut ko labu ar saviem darbiem šodien. Tieši tāpēc man ļoti svarīgi šķita šo torņa atjaunotnes desmitgadi atzīmēt ar kaut ko svarīgu, un, raugoties uz mākslinieku atsaucību, jāsaka, ka Jelgavas mākslinieki atrodas arī paši savā dominantē, jo redzam, ka varam paveikt ļoti daudz," konkursa darbu izstādes atklāšanā sacīja idejas iniciators JMB priekšsēdētājs Māris Brancis. Konkurss tapis sadarbībā ar Jelgavas reģionālo Tūrisma centru (JRTC) un Jelgavas pilsētas pašvaldību, un tajā iesniegti kopumā 26 mākslas darbi, kuros attēlota Jelgava, Sv.Trīsvienības baznīcas tornis, kā arī dažādas interpretācijas par dominantes tēmu.

 

Konkursa darbus vērtēja žūrija M.Branča vadībā, kurā darbojās arī Jelgavas domes priekšsēdētāja vietniece Rita Vectirāne, JRTC vadītāja Anda Iljina, Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja direktores vietniece Marija Kaupere un Jelgavas Mākslas skolas pedagoģe Ilona Drīliņa. Veicot visu darbu izvērtējumu, par labāko nosaukts mākslinieces Ilizanes Grīnbergas lietišķās mākslas darbs "Virsotnes". "Iespējams, tieši tas, ka pārstāvu lietišķo mākslu, ir palīdzējis darbam izcelties. Attēlotās trīs virsotnes tapušas no ādas, dodot materiālam otru dzīvi. Tas ir palīdzējis arī izcelt doto virsotnes un dominantes tēmu, jo ādai ir sava tekstūra, darbā ir taktilais elements, bet izmantotās krāsas ir zelts un bronza. Manuprāt, tā mēs domājam par virsotnēm – kā kaut ko gaišu un nozīmīgu, līdzīgi kā Trīsvienības torņa smaile, zem kuras izstādīti mūsu darbi," savās pārdomās dalās "Jelgavas dominantes" uzvarošā māksliniece I.Grīnberga. Otrā vieta konkursā piešķirta Uldim Zuteram par gleznu "Langervaldē beidzot sniegs", bet trešo vietu dalīja Kate Seržāne ar darbu "Sfēras fokuss" un Asnāte Zutere ar lietišķās mākslas darbu "Jelgavas sajūtas". Tika pasniegtas arī veicināšanas balvas, kā arī pateicības raksti katram no izstādes dalībniekiem, bet JRTC simpātiju balva tikusi Ilzei Laizānei par gleznām "Vakar un šodien", kurās redzams Sv.Trīsvienības baznīcas tornis senatnē un mūsdienās.

 

Konkursa izstādes atklāšana reizē kalpoja arī kā sava veida spogulis notikumiem pirms desmit gadiem, kad atjaunotajā Sv.Trīsvienības baznīcas tornī bija skatāma pirmā izstāde "Svētās Trīsvienības baznīca jelgavnieku mākslas darbos", kurā tika eksponēti Gunāra Ezernieka, Ivara Klapera, Ulda Rogas, Mārča Stumbra un Ulda Zutera dažādos laikos gleznotie mākslas darbi. Savukārt mākslinieku 2020. gada veikumu torņa 7. un 9. stāvā varēs novērtēt līdz 30. novembrim.

 

 

Foto: Jelgavas pilsētas arhīvs

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē

Komentāri

Lai komentētu, lūdzu autorizējies