5.6 °C, 2.3 m/s, 81.7 %

Jaunumi

Sākumlapa Jaunumi“Sadraudzība” – vieta domubiedriem
“Sadraudzība” – vieta domubiedriem
25/09/2021

Šogad Jelgavas Pensionāru biedrības (JPB) paaudžu dienas centrs “Sadraudzība” svin desmit gadu jubileju. Kad 2005. gadā biedrība oficiāli tika dibināta, tās pamatuzdevums bija materiālā un humānā palīdzība maznodrošinātajiem pensionāriem. Laika gaitā senioru vajadzības un līdz ar to arī valdes redzējums par biedrības darbu ir mainījies.

 

Viens no pirmajiem sadarbības projektiem sociālajā jomā bija cilvēku ar invaliditāti aprūpe. Biedrības dalībnieki kļuva par asistentiem un šiem cilvēkiem palīdzēja ikdienas gaitās – devās uz veikalu pēc produktiem, sagādāja zāles, palīdzēja iziet pastaigās. Aprūpējamām personām projektā tika iegādāti mobilie telefoni saziņai, bet asistentiem – velosipēdi, lai varētu nokļūt pie sava aprūpējamā.

 

 

Šobrīd biedrība galvenokārt ir vieta interešu grupām, un vairāk nekā desmit tematiskos pulciņos paaudžu dienas centrā “Sadraudzība” pilsētas seniori rod sev tīkamas nodarbes – mācās valodas, apgūst datorprasmes, gatavo, vingro, dzied, dejo, kopā dodas ekskursijās un satiek domubiedrus.

 

Kad JPB pirmā oficiālā vadītāja Valērija Lasmane devās mūžībā,

2007. gadā vadību un arī misiju atdzīvināt biedrību uzņēmās Marija Kolneja.

Biedrības mājvieta Pasta ielā jau drīz kļuva par šauru, un 2010. gada nogalē biedrība jau saliedēti strādāja, lai pēc Liepājas analoga iekārtotu paaudžu dienas centru Jelgavas pašvaldības nodrošinātajās telpās Dobeles ielā 62a.

 

Jelgavas pašvaldības atbalsts centra funkcionēšanai visus šo gadus ir bijis būtisks. Šogad ikgadējā nevalstisko projektu konkursā JPB pašvaldība atbalstīja, piešķirot 33 785 eiro, par kuriem tiek segtas centra telpu uzturēšanas izmaksas, senioru dalība projektā “Senioru universitāte”, Veselības istabas funkcionēšana un aprīkojuma iegāde, kā arī centra darbinieku atalgojums.

 

Līdztekus interešu grupu izveidei paaudžu dienas centrā regulāri tika realizēti projekti senioru izglītošanās nolūkā. Piemēram, iniciatīvā “Veselības universitāte senioriem” notika lekciju kurss par veselību un praktiskās nodarbības – peldēšana, nūjošana, vingrošana. Bet pasākuma izskaņā izdota rokasgrāmata “Veselības ābecīte”. Vēlāk M.Kolneja apjauta, ka daudzi seniori nezina savas tiesības dažādos dzīves aspektos, un jaunā projektā tika piesaistīti speciālisti apmācībām veselības un sociālajā aizsardzībā. Arī šīs iniciatīvas izskaņā izdota brošūra “Zini savas tiesības”. Jāpiebilst, ka abi izdevumi arī šobrīd bez maksas pieejami elektroniski – mājaslapā www.zrkac.lv, sadaļā “Senioriem”, “Noderīgi”. Savukārt, lai iepazītu kultūras daudzveidību, sadarbībā ar piecu valstu senioru biedrībām jelgavnieki devās pieredzes apmaiņas braucienos uz Lietuvu, Beļģiju, Portugāli un Poliju un centra telpās uzņēma arī kolēģus.

 

Savukārt ar mērķi palīdzēt maznodrošinātajām ģimenēm realizēta ģimenes asistentu iniciatīva. Biedrība organizēja lekcijas, un speciālisti apmācīja biedrus – asistentus darbam ar ģimenēm. Ģimenēm tika nodrošināta asistentu palīdzību ikdienas gaitās un praktiskās nodarbības biedrības centrā. Māmiņas mācījās vārīt putras, zupas, apguva šūšanu, pirmo palīdzību. Ir piemēri, kad asistentu un ģimeņu attiecības kļuva tik draudzīgas, ka joprojām tiek uzturēta komunikācija.

 

laika gaitā, realizējot projektus un paplašinot interešu grupu klāstu, biedrības dalībnieku skaits pakāpeniski pieaudzis no 27 līdz 255. Šobrīd “Sadraudzībā” ikdienā pulcējas astoņas vingrošanas un divas līnījdeju grupas, notiek angļu valodas un datorzinību nodarbības. Tāpat centrā darbojas ansamblis “Dziedātprieks”, tiesību zinību grupa, gardēžu klubiņš un rokdarbu pulciņš. Interešu grupas izveidojušās arī novusa, galda tenisa un zolītes spēlētāju vidū. Seniori tiekas nūjošanas pasākumos, apmeklē trenažieru zāli, kuras aprīkojums vērsts uz ķermeņa stiprināšanu un relaksāciju. Savukārt grāmatu draugu klubs attīstās uzreiz vairākos virzienos – notiek grāmatu lasītāju tikšanās, lai apspriestu lasāmvielu, tiek organizēti literāri pasākumi, tematiskās ekskursijas. Centra telpas izmanto arī Jelgavas Latviešu biedrības Eiropas deju kolektīvs “Rudens roze”, kurā tiek gaidīti jauni dalībnieki.

 

Biedrībā skaidro, ka 2011. gadā izveidotais paaudžu dienas centrs “Sadraudzība” ne velti ir ieguvis šādu nosaukumu. Lai senioriem varētu piedāvāt daudzveidīgas nodarbības, izglītojošas lekcijas un tematiskus pasākumus, biedrības vadība vienmēr meklē iespēju sadraudzēties. Piemēram, lai piedāvājumā būtu angļu valodas nodarbības, pirms diviem gadiem īstenota sadarbība ar Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas 12. klases skolnieci, kura pieteicās brīvprātīgajam darbam. Savukārt gardēžu pulciņā ilgstošs sadarbības partneris bija Jelgavas Amatu vidusskola, kuras mācībspēki iepazīstināja seniorus ar galda klāšanas kultūru un sezonālām receptēm.

Lai apzinātu īstenotās sadarbības vērienu, būtiski pieminēt: pirmajos gados centru apmeklēja 38 nevalstisko organizāciju pārstāvji, bet tagad gadā centrā tiek reģistrēti vidēji 10 000 apmeklējumi.

 

Iepazīstoties ar centra interešu grupu dzīvi, ir skaidrs: tā ir ne tikai domubiedru kopā sanākšana, bet arī izglītošanās savā jomā, kas rezultējas ar panākumiem. Piemēram, līnijdeju grupa “Saulgriezes” startē ar dejām sacensībās, senioru kolektīvu vidū nereti iegūstot godalgas. Grāmatu draugu pulciņa biedru starpā ir cilvēki, kuri izdod dzejas krājumus, dziedātāju ansamblis ir gaidīts kolektīvs pilsētas un arī valsts mēroga pasākumos, bet rokdarbnieku grupa savu veikumu parāda izstādēs. Neatpaliek arī tiesību zinību grupa, kuras dalībnieki iestājas par senioru interesēm.

 

Biedrībā uzsver, ka lielākā vērtība ir viņu biedri – katrs ar savu pieredzi, zināšanām un nereti arī entuziasmu palīdzēt līdzcilvēkiem. Piemēram, Ludmila Fjodorova līdz pensijai strādājusi par juristi. Viņa centrā sniedz bezmaksas juridiskās konsultācijas.

 

Sadarbībā ar Jelgavas pašvaldību Dobeles ielā 62a ir atsākts Jelgavas senioriem jau pazīstamais Veselības istabas pakalpojums, kad vienu reizi nedēļā pilsētas senioriem pēc pieraksta ir iespēja bez maksas apmeklēt sertificēta mediķa konsultāciju, kuras laikā var uzzināt par medicīnas pakalpojumu pieejamību dažādām iedzīvotāju grupām, saņemt psiholoģisko atbalstu, izmērīt arteriālo asinsspiedienu, pārbaudīt holesterīna, cukura līmeni asinīs un noteikt ķermeņa masas indeksu, kā arī nepieciešamības gadījumā pēc medicīnas darbinieka novērtējuma izvēlēties bezrecepšu medikamentus. Mediķis palīdz arī, ja nepieciešams injicēt zāles. Šajā gadījumā cilvēkam jāierodas uz vizīti, ņemot līdzi ārsta izrakstītās zāles un šļirci.

Par Veselības istabas darba laiku un pierakstu jāinteresējas JPB pa tālruni 63024428 vai 29705003.

 

 

Foto: Biedrības “Sadraudzība” arhīvs

 

Informācija sagatavota

Sabiesdrisko attiecību pārvaldē