0.5 °C, 1 m/s, 95.9 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiDzelzceļa vēstures muzejs veic pētījumu par bijušajiem Jelgavas dzelzceļniekiem
Dzelzceļa vēstures muzejs veic pētījumu par bijušajiem Jelgavas dzelzceļniekiem
10/10/2020

Īstenojot Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītu projektu “Kā dzelzceļnieki dzīvojuši, strādājuši un mīlējuši Jelgavā”, Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejs apkopo kādreizējo dzelzceļnieku dzīvesstāstus Jelgavā pēc Otrā pasaules kara, informē VAS “Latvijas dzelzceļš”. Apkopotie stāsti kalpos kā pamats jaunai muzeja ekspozīcijai Jelgavā.

Projektā, kas tiek īstenots sadarbībā ar SIA “Jaunrades laboratorija”, tiek intervēti bijušie Jelgavas dzelzceļnieki, kas nozarē strādājuši pēc Otrā pasaules kara. Tas ļaus uzzināt, kāpēc izvēlētas darba gaitas dzelzceļa jomā un kāda bijusi nozares darbinieku ikdiena gan dzelzceļā, gan ārpus tā. Kopumā paredzētas intervijas ar deviņu dzelzceļnieku ģimeņu pārstāvjiem.
 
Vienlaikus pētījuma īstenotāji aicina ikvienu jelgavnieku, kurš vēlas dalīties savos iespaidos par dzelzceļa nozari un tās darbiniekiem, sazināties un uzticēt savu stāstījumu, kas būtu nozīmīgs papildinājums jau līdz šim apkopotajam materiālam. Latvijas Dzelzceļa vēstures muzeja tālruņa numurs – 20032331, e-pasta adrese – muzejs@ldz.lv.
 
“Cauri stāstiem par darba gaitām virmo sociālās ķibeles un ikdienišķie prieki, līdzās veiksmīgai karjerai nostājas ne tikai mīlestība pret darbu, bet arī dienesta gaitās nejauši sastaptā cilvēka kļūšana par uzticamu dzīvesbiedru mūža garumā,” norāda Latvijas Dzelzceļa vēstures muzeja ekspozīciju un izstāžu kuratore Jelgavā Ilze Freiberga. Viņa pauž, ka tam visam pāri vīd arī Jelgavas tēls, spoži parādot, kā kopš tālā 1868. gada, kad pilsētas nomalē piestāja pirmais vilciens, dzelzceļš lēnām, bet neatgriezeniski ir izmainījis arī pašu pilsētu – līdztekus stacijai un dzelzceļa ēkām laika gaitā pilsētā izveidojušies četri dzelzceļnieku dzīvojamie rajoni, katrs ar gluži citādiem vaibstiem. Savukārt reiz darbā nosūtītie jaunieši kļuvuši par neatņemamu ne vien dzelzceļa, bet arī jelgavnieku saimes daļu.
 
Līdztekus intervijām muzeja darbinieki analizē arī tālaika periodiskos izdevumus, lai iegūtu maksimāli daudz informācijas par Jelgavas dzelzceļniekiem, pēc iespējas vairāk uzzinātu par Jelgavas dzelzceļa mezgla attīstību un varētu salīdzināt, kā uz dažādām dzelzceļa un dzelzceļnieku dzīves jomām raudzījušās nozares un mediji.
 
Projekta mērķis ir izveidot dzelzceļnieka sociālo portretu un pamatu jaunai muzeja ekspozīcijai Jelgavā, ko apmeklētājiem plānots atvērt 2023. gadā. Tikmēr Dzelzceļa muzeja “Facebook” profilā kopš pavasara tiek publicēti Jelgavas dzelzceļnieku stāsti, kuros muzejs dalās ar interesantākajām norisēm viņu dzīvē un to, ko savulaik vēstījusi prese.
 
 
Foto: Jelgavas pilsētas arhīvs

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē