4.8 °C, 0.4 m/s, 93.6 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiRīcības plāns un profilaktiskie pasākumi pret koronavīrusa izraisīto slimību Covid–19
Rīcības plāns un profilaktiskie pasākumi pret koronavīrusa izraisīto slimību Covid–19
27/02/2020

27. februārī, Valsts operatīvā medicīniskā komisija lēma paplašināt sarakstu ar koronavīrusa izraisītās slimības COVID–19 skartajām valstīm un teritorijām. No 28. februāra īpaši piesardzības pasākumi būs attiecināti uz personām, kuras ir atgriezušās no Itālijas Lombardijas, Veneto, Emīlijas – Romanjas un Pjemontas apgabaliem, Japānas, Singapūras, Dienvidkorejas, Irānas un Ķīnas.

Ceļotājiem, kuri atgriežas no minētajām vietām, jānovēro sava veselība turpmākās 14 dienas. Parādoties saslimšanas simptomiem – paaugstinātai ķermeņa temperatūrai, klepum, rīkles iekaisumam, apgrūtinātai elpošanai u.c.:

  • jāierobežo kontaktēšanās ar ģimenes locekļiem un citām personām,
  • nekavējoties jāzvana 113- Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam,
  • jāinformē NMPD ārstniecības personas par simptomiem un ceļojumu uz koronavīrusa skartajām valstīm vai teritorijām.

Ja bērns pēdējo 14 dienu laikā atradies ceļojumā kādā no koronavīrusa izraisītās slimības COVID–19 skartajām valstīm vai teritorijām, speciālisti iesaka:

  • bērnam neapmeklēt izglītības iestādi,
  • vecākiem:

– sazināties ar ģimenes ārstu,

– sadarbībā ar ģimenes ārstu novērot bērna veselību 14 dienas pēc ceļojuma.

Ja minētajā laika periodā akūtas augšējo elpceļu infekcijas slimības simptomi bērnam nav parādījušies, bērnam var atļaut apmeklēt izglītības iestādi ar ģimenes ārsta izziņu. Ja simptomi parādās, nekavējoties jāzvana 113 un jāinformē ārstniecības persona par simptomiem un ceļojumu.

Personām, kuras ir atgriezušās no minētajām teritorijām un kurām 14 dienu laikā pēc atgriešanās ir parādījušies viegli saslimšanas simptomi – paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, – ir jāzvana uz 113. Analīžu veikšanai persona ar vieglas elpceļu infekcijas pazīmēm netiks nogādāta slimnīcā, bet pie personas vienas dienas laikā ieradīsies ārstniecības persona, kura paņems analīžu materiālu laboratoriskai pārbaudei. Ja personai būs smagas elpceļu infekcijas pazīmes, tostarp apgrūtināta elpošana, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) personu nogādās stacionārā. Laboratorija informēs pacientu un Slimību profilakses un kontroles centru (SPKC) par izmeklējuma rezultātiem. Persona informāciju par izmeklējumu rezultātiem saņems 24 stundu laikā.

Ja izmeklējuma rezultāti uz COVID–19 būs negatīvi, personai tiks noteikts mājas režīms līdz pilnīgai slimības pazīmju izzušanai. Pēc telefoniskas saziņas ģimenes ārsts izsniegs darbnespējas lapu.

Ja izmeklējumu rezultāti apstiprinās saslimšanu ar COVID–19, NMPD pacientu nogādās Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā vai Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā. Saslimšanas gadījumā SPKC uzsāks epidemioloģisko izmeklēšanu un apzinās iespējamās kontaktpersonas, kas varētu būt bijušas saskarsmē ar saslimušo.

NMPD brigādes, kas dosies paņemt analīžu materiālus laboratorai izmeklēšanai, strādās katru dienu no pulksten 8 līdz 22, un uz šo brigāžu darbu netiks attiecināti Ministru kabineta noteikumos noteiktie NMPD brigāžu ierašanās laiki uz izsaukumiem dzīvībai bīstamās situācijās. Analīžu materiālu piegāde laboratorijai notiks atkarībā no brigādei izstrādātā loģistikas maršruta un darba apjoma.

Personas, kuras plāno doties uz koronavīrusa skartajām valstīm vai teritorijām, uz kurām attiecināti īpaši piesardzības pasākumi, speciālisti iesaka izvērtēt ceļojuma nepieciešamību un ceļojuma laikā ievērot vispārējos profilakses pasākumus, kā arī sekot līdzi vietējo varas iestāžu norādījumiem.

COVID-19 profilakses pasākumi ir līdzīgi kā citu akūto augšējo elpceļu infekciju gadījumos. Pirmais un galvenais mediķu ieteikums – regulāri mazgāt rokas ar ūdeni un ziepēm vai notīrīt ar īpašu dezinfekcijas līdzekli, kā arī lieki neaizskart seju ar rokām.

  • Īpaši svarīgi mazgāt rokas pēc kontakta ar slimiem cilvēkiem un atrašanās vienā vidē kopā ar saslimušajiem.
  • Klepojot un šķaudot, ieteicams izmantot vienreiz lietojamās salvetes, un pēc tam nomazgāt rokas.
  • Ieteicams kārtīgi vēdināt telpas.

Simptomi saslimšanai ar COVID-19 ir līdzīgi kā gripai – paaugstināta temperatūra, muskuļu un galvas sāpes, klepus un apgrūtināta elpošana. Saslimšana sākas ar drudzi, tad seko sauss klepus, bet pēc tam – apgrūtināta elpošana. Īpaši uzmanīgiem jābūt cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu, gados vecākiem cilvēkiem un tiem, kurus skārušas hroniskas saslimšanas.

Līdz šim Latvijā nav apstiprināts neviens saslimšanas gadījums ar koronavīrusa izraisīto slimību COVID–19, bet situācija pasaulē un arī Eiropā ir mainīga, tādēļ aicinām aktuālajai informācijai sekot līdzi SPKC mājaslapā: https://spkc.gov.lv/lv/aktualitates/get/nid/757

Foto: pixabay.com

Informācija: Veselības ministrija