12.3 °C, 3.9 m/s, 54 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiIzklaides un svētku pasākumu norisi reglamentēs likums
Izklaides un svētku pasākumu norisi reglamentēs likums
29/07/2005

Līdz šim valstī šāda likuma nebija un Jelgavā pašvaldība reglamentējošas normas bija ietvērusi Pilsētas sabiedriskās kārtības noteikumos. Tagad šie noteikumi tiek atcelti un turpmāk izklaides un svētku pasākumu organizēšanā būs jāvadās pēc jaunā likuma.

Valstī aktuāls jautājums par šāda likuma nepieciešamību radās pēc tā sauktās Talsu traģēdijas, kur bojā gāja vairāki bērni. Tagad tas izstrādāts un stājies spēkā, taču tajā ietvertās normas būtiski neizmainīs līdz šim pieņemto kārtību kādā pasākumi organizējami – tās tikai iegūst likuma spēku.
Likums nosaka publisku pasākumu rīkošanas un norises tiesiskos pamatus, pasākuma organizatora, kā arī citu publiskā pasākumā iesaistīto personu tiesības, pienākumus un atbildību, lai nodrošinātu sabiedrisko kārtību un drošību šāda pasākuma laikā.

Svarīgākās normas, kas ietvertas likumā:

– Lai pieteiktu publisku pasākumu un saņemtu atļauju tā rīkošanai, pasākuma organizators pašvaldībai, kuras administratīvajā teritorijā paredzēts šo pasākumu rīkot, iesniedz iesniegumu. Pasākuma organizators nosūta iesnieguma kopiju attiecīgajai Valsts policijas iestādei, bet, ja publisku pasākumu paredzēts rīkot pierobežas joslā, — arī attiecīgajai Valsts robežsardzes pārvaldei.

– Iesniegumā par publiska pasākuma rīkošanu pasākuma organizators norāda šādas ziņas: pasākuma organizators; par tehnisko drošību atbildīgā persona; par sabiedrisko kārtību un drošību atbildīgā persona; kārtības uzturētāji; pasākuma veids un mērķis; pasākuma norises vieta, datums, sākuma un plānotais beigu laiks; plānotais pasākuma apmeklētāju un dalībnieku skaits; pasākumā izmantojamās bīstamās iekārtas; pasākuma netraucētai un drošai norisei nepieciešamais valsts un pašvaldību iestāžu atbalsts.
Jāpiebilst, ka Jelgavas pašvaldība jau šobrīd izstrādā pasākumu pieteikšanas veidlapu, kas būtiski atvieglos pieteicēja uzdevumu, jo precīzi būs norādīts, kādas ziņas nepieciešams sniegt. Veidlapas varēs saņemt Domes Informācijas aģentūrā.

– Ja norises vietā atradīsies vai tiks izmantotas bīstamas iekārtas, pasākuma organizators iesniegumam pievieno bīstamo iekārtu valdītājam to lietošanai nepieciešamo atļauju un citu šo iekārtu ekspluatācijai nepieciešamo dokumentu kopijas, uzrādot oriģinālus.

– Pašvaldība iesniegumu izskata 10 dienu laikā.
Jelgavas pašvaldībā šos iesniegumus izskatīs izpilddirektors.

– Ja pašvaldība pieņem lēmumu par atļaujas izsniegšanu, pasākuma organizators apdrošina savu civiltiesisko atbildību. Atļauju publiska pasākuma rīkošanai pašvaldība izsniedz pēc tam, kad organizators iesniedzis savas civiltiesiskās apdrošināšanas faktu apliecinošu dokumentu kopijas, uzrādot oriģinālus.

– Atļaujas saņēmējs normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā un apmērā maksā pašvaldības nodevu par izklaides pasākumu rīkošanu publiskās vietās.
– pasākuma organizatoram jānodrošina: 1) lai norises vieta būtu norobežota un iekārtota atbilstoši sabiedriskās kārtības un drošības, ugunsdrošības, darba aizsardzības un vides aizsardzības prasībām; 2) rakstveidā jāvienojas par veidu, kādā par sabiedrisko kārtību un drošību atbildīgā persona, par tehnisko drošību atbildīgā persona un kārtības uzturētājs garantēs šajā likumā un citos normatīvajos aktos noteikto funkciju izpildi, kā arī pārliecināties par minēto personu kompetenci;

– noslēgt civiltiesiskās apdrošināšanas līgumu, lai nodrošinātu to, ka zaudējumi, kas pasākuma organizatora darbības vai bezdarbības dēļ pasākuma laikā var rasties trešajām personām, tiktu atlīdzināti. Kārtību, kādā tiek apdrošināta pasākuma organizatora civiltiesiskā atbildība, kā arī civiltiesiskās atbildības apdrošinājuma minimālo summu nosaka MK;

– par sabiedrisko kārtību un drošību atbildīgajai personai pasākuma laikā jāuzturas norises vietā; jāorganizē kontrole, lai pasākumā netiek ienesti priekšmeti, kurus varētu izmantot vardarbīgai rīcībai, psihotropas, narkotiskas vielas un citas pasākuma organizatora noteiktas lietas; uzraudzīt, lai netiktu izmantotas iekārtas un būves, kā arī organizētas atrakcijas, attiecībā uz kurām nav saņemta par tehnisko drošību atbildīgās personas rakstveida piekrišana.

– par tehnisko drošību atbildīgajai personai pasākuma laikā jāuzturas norises vietā; jānodrošina iekārtu tehnisko pārbaudi pirms publiska pasākuma un, ja nepieciešams, arī tā laikā; jāsniedz rakstveida atzinumu par katras attiecīgajā pasākumā izmantojamās iekārtas un būves, kā arī katras organizētās atrakcijas atbilstību drošības prasībām;

– kārtības uzturētājiem var aizliegt piedalīties attiecīgajā pasākumā personām, kuras neievēro šā likuma prasības un pasākuma organizatora noteikumus; izraidīt no attiecīgā pasākuma personas, kuras ir cilvēka cieņu aizskarošā reibuma stāvoklī;
ja publiska pasākuma laikā tiek izdarīts noziedzīgs nodarījums vai sākas masu nekārtības, apsargāt notikuma vietu;

– Valsts un pašvaldību iestādes publiskus pasākumus nerīko, un pašvaldība neizsniedz atļauju šādu pasākumu rīkošanai piemiņas dienās, kas noteiktas 25. martā, 8. maijā, 14. jūnijā un 4. jūlijā. Tas neattiecas uz publiskiem pasākumiem, kuru veids un mērķis atbilst šo piemiņas dienu raksturam. Jānis Kovaļevskis, Jelgavas Domes preses sekretārs
(Publicēts: Jelgavas Domes ziņas, 27.07.2005.)