13.9 °C, 3.8 m/s, 62.6 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaJelgavas slimnīcā divi miljoni eiro ieguldīti jaunākās paaudzes tehnoloģijās
Jelgavas slimnīcā divi miljoni eiro ieguldīti jaunākās paaudzes tehnoloģijās
24/10/2022

Jelgavas slimnīcā noslēdzies nozīmīgs medicīnisko tehnoloģiju modernizācijas process. “Šobrīd akūtās un plānveida medicīniskās palīdzības tehnoloģiskais nodrošinājums mums ļauj būtiski pietuvoties valsts lielajām klīnikām, kas ir nozīmīgs ieguvums ne tikai jelgavniekiem, bet visa reģiona iedzīvotājiem. Tagad arī Jelgavā veic tādus izmeklējumus, kādi agrāk bija pieejami tikai Rīgā,” skaidro Jelgavas slimnīcas valdes loceklis Kārlis Smilga.

Jaunās tehnoloģijas iegādātas Diagnostiskās radioloģijas nodaļai un Intensīvās terapijas nodaļai. Kopējās izmaksas ir divi miljoni eiro, un tas ir valsts un slimnīcas kopīgs ieguldījums. “Jelgavas slimnīca vairs nav tāda, kāda tā bija pirms gadiem 20 vai 10. Ir ieguldīts milzīgs darbs, līdzekļi un cilvēkresursi, lai mēs droši varētu apgalvot, ka jelgavniekam spējam nodrošināt kvalitatīvu un mūsdienīgu medicīnisko palīdzību. Pirms pāris gadiem noslēdzās pilnīga slimnīcas renovācija, kad iestāde ieguva modernas darba telpas, un tagad speram nākamos soļus, lai modernizētu tehnoloģisko nodrošinājumu. Šie procesi mūsu slimnīcu padara pievilcīgu jaunajiem mediķiem, kuri arvien biežāk par savu nākamo darbavietu izvēlas Jelgavu. Sakrītot visām šīm komponentēm, jelgavnieki iegūst patīkamu ārstniecības vidi, profesionālus ārstus un kvalitatīvus medicīniskos izmeklējumus, ko nodrošina jaunākās paaudzes tehnoloģijas,” uzsver K.Smilga.

 

Iespēja ātrāk noteikt diagnozi

 

Visnozīmīgākie ieguvumi, modernizējot slimnīcas tehnoloģijas, ir Diagnostiskās radioloģijas nodaļā. Tur iegādātas trīs jaunas iekārtas – jaunākās paaudzes datortomogrāfs, rentgena aparāts un ultrasonogrāfijas iekārta.

 

K.Smilga norāda, ka jaunās paaudzes tehnoloģijas paver daudz plašākas un kvalitatīvākas iespējas gan ārstēt slimnīcas pacientus un ātrāk noteikt diagnozi, gan attīstīt un paplašināt ambulatori sniegto pakalpojumu klāstu, tostarp kardioloģiskos izmeklējumus.

 

Foto: 64 slāņu datortomogrāfs “GE”

 

Diagnostiskās radioloģijas nodaļas vadītājs Edmunds Kalniņš stāsta, ka iepriekšējais datortomogrāfs slimnīcā kalpojis septiņus gadus. “Šobrīd varam strādāt ar jaunākās paaudzes 64 slāņu datortomogrāfu “GE”, kas plaša profila reģionālajai slimnīcai ir optimāls variants. Ar to var veikt visdažādākos izmeklējumus – galvas, muguras, plaušu, vēdera dobuma, mazā iegurņa, asinsvadu un daudzus citus. Atšķirībā no iepriekšējā datortomogrāfa šis ir jaudīgāks un daudz ātrāk apstrādā informāciju, intensīva darba apstākļos ļaujot veikt uz pusi vairāk izmeklējumu dienā nekā līdz šim. Tāpat ar jauno aparātu veicam dažādas izmeklējumu rekonstrukcijas, lai iegūtu papildu informāciju. Piemēram, ar to ir iespējams veikt asinsvadu izmeklējumus, kam īpaša nozīme ir akūtu asinsvadu nosprostojumu gadījumos,” stāsta E.Kalniņš, papildinot, ka jaunās iekārtas papildu ieguvums ir arī automatizēta pozicionēšanas sistēma – ar 3D kameru aparāts pats, vadoties pēc ievadītās informācijas, pielāgo cilvēka pozīciju, lai veiktu konkrētās ķermeņa daļas izmeklējumu.

 

Vēl svarīgi, ka iekārtai ir maksimāli samazināts rentgena starojums, kam pacients ir pakļauts izmeklējuma laikā. Jāpiebilst, ka Baltijas valstīs šobrīd ir tikai daži šādi aparāti.

 

Foto: “Siemens” rentgena aparāts

 

Līdz ar datortomogrāfu slimnīcā pieejams arī jaunākās paaudzes “Siemens” rentgena aparāts un modernākā “Canon” ultrasonogrāfijas iekārta ar sešām zondēm, kas ļauj izmeklēt cilvēka ķermeni gan no iekšpuses, gan ārpuses. “Rentgena aparāts slimnīcas ikdienā ir neaizstājams. Mums līdz šim bija divi rentgena aparāti, un vienu no tiem, kas slimnīcā kalpoja jau astoņus gadus, nomainījām pret jaunāku. Tā lielākais pluss ir automātiskā pozicionēšanas sistēma, kas atvieglo izmeklējuma veikšanu, piemēram, pacientiem, kuri nevar pagriezties vai nevar piecelties. Radioloģijas asistents šo aparātu var pielāgot katram konkrētam cilvēkam, un tādējādi izmeklējumu var veikt, pacientam esot jebkurā pozīcijā,” stāsta nodaļas vadītājs, uzsverot, ka visas jaunās iekārtas savā segmentā ir jaunākās tehnoloģijas, kas šobrīd medicīnā pieejamas.

 

Foto: “Canon” ultrasonogrāfijas iekārta ar sešām zondēm

 

Jāatgādina, ka 2020. gadā slimnīcas Diagnostiskās radioloģijas nodaļai tika iegādāts arī moderns mamogrāfs ar augstākas izšķirtspējas monitoriem.

 

Jaunas reanimācijas gultas, monitori, nieru aizvietojošā terapija un videolaringoskops

 

Jaunākās paaudzes medicīniskās tehnoloģijas ieviestas arī Intensīvās terapijas nodaļā, nomainot iekārtas, kas kalpojušas 15 un vairāk gadu. “Lielākais ieguvums ir jaunie monitori, kā arī galvenā centrālā vadības pults visām astoņām Intensīvās terapijas nodaļas gultām. Tie ļauj kvalitatīvi nepārtrauktā režīmā attālināti sekot līdzi pacientu dzīvībai svarīgiem rādītājiem, kā arī apskatīt pacienta laboratoriskos izmeklējumus,” stāsta Intensīvās terapijas nodaļas vadītāja Anta Seržāne.

 

Foto: Reanimācijas gulta ar pretizgulējuma matračiem

 

Vēl viens ieguvums ir astoņas reanimācijas gultas ar pretizgulējuma matračiem. “Matrači ir ar gaisa pievadi, un tajos elektroniski tiek mainīts gaisa spiediens, ļaujot būtiski samazināt izgulējumu iespējamību,” uzsver A.Seržāne.

 

Foto: Nieru aizvietojošās terapijas iekārta

 

Tāpat nodaļā iegādāta jauna nieru aizvietojošās terapijas iekārta, ko izmanto pacientiem akūtās situācijās. Savukārt plaušu ventilācijas nodrošināšanai tagad tiek pielietots jaunākās paaudzes videolaringoskops. “Līdz šim slimnīcā strādājām ar laringoskopu, bet, izmantojot jauno videolaringoskopu, procedūra ir daudz saudzīgāka pacientam un ērtāka, operatīvāka medicīnas speciālistiem, jo ļauj visus datus procedūras laikā nolasīt videomonitorā,” skaidro A.Seržāne.

 

Foto: jaunākās paaudzes videolaringoskops

 

Nodaļas vadītāja uzsver, ka, nomainot minētās iekārtas un aprīkojumu, Intensīvās terapijas nodaļa slimnīcā šobrīd ir pilnībā nodrošināta ar modernām un kvalitatīvām tehnoloģijām.

 

Sakārtota darba vide un modernas tehnoloģijas piesaista jaunos ārstus

 

“Pat ieviešot vismodernākās medicīnas tehnoloģijas, tās pašas par sevi vēl nespēj nodrošināt augstu pakalpojuma kvalitāti. Jaunākās tehnoloģijas un profesionāli ārsti, medicīnas personāls ir tas, kas nodrošina, lai mūsu slimnīcas pacienti saņemtu kvalitatīvu pakalpojumu. Esošo mediķu izglītošana un jaunu speciālistu piesaiste ir viena no galvenajām slimnīcas prioritātēm,” uzsver K.Smilga.

 

Arī šogad pēc jaunā aprīkojuma iegādes slimnīca saviem darbiniekiem organizējusi profesionālas apmācības, kuras vadījuši pieredzējuši speciālisti no Polijas. Piemēram, jaunā datortomogrāfa apmācības nodrošinātas deviņiem slimnīcas radiologa asistentiem un četriem ārstiem radiologiem.

 

“Lai arī valstī kopumā joprojām izjūtam būtisku medicīnas darbinieku trūkumu, Jelgavas slimnīcā šobrīd tā nav akūta problēma – personāls tikai ar atsevišķiem izņēmumiem ir nokomplektēts. Būtiskākais, ka slimnīcā pēdējos gados ienāk arvien vairāk jauno speciālistu – to apliecina Slimību profilakses un kontroles centra veiktā pētījuma dati. Redzot to, kā slimnīca attīstās, jaunie ārsti ir ieinteresēti strādāt pie mums,” skaidro K.Smilga.

 

Šogad slimnīcā darbu turpina arī vairāk nekā 20 ārsti rezidenti. 12 no viņiem slimnīcai piesaistīti šogad. “Tas ir viens no veidiem, kā tūlīt pēc studijām ieinteresēt jaunos speciālistus darbā reģionālajās slimnīcās. Un, ja daļa no viņiem pēc rezidentūras beigām paliek strādāt Jelgavā, tas ir būtisks ieguvums. Piemēram, šobrīd pie mums rezidentūrā ir seši ģimenes ārsti. Jā, viņi neturpinās darbu Jelgavas slimnīcā, bet, iespējams, kāds no viņiem izveidos savu ģimenes ārsta praksi Jelgavā. Savukārt mēs ceram, ka slimnīcas personālu papildinās kāds no rezidentiem anesteziologiem, radiologiem, neirologiem un citiem,” uzsver K.Smilga.

 

“Reģionālās slimnīcas vairāk ciena ārstus rezidentus,” saka jaunie ārsti, kuri kā savu rezidentūras vietu šobrīd izvēlējušies Jelgavas slimnīcu. Vēl kā galvenos ieguvumus darbam Jelgavas slimnīcā viņi min saprotošu un pretimnākošu darba kolektīvu, kas jaunajam speciālistam ir ārkārtīgi būtiski.

 

“Rezidentiem darba apstākļi Jelgavas slimnīcā noteikti ir labāki nekā Rīgas lielajās klīnikās. Tieši rezidentūras pieredze šeit man palīdzēja izlemt, ka pēc diviem gadiem sākšu pilnvērtīgi strādāt Jelgavas slimnīcā,” saka rezidente radioloģe Jekaterina Avdotina.

 

Arī jaunā anestezioloģe Darja Smirnova atzīst: “Esmu sajūsmā par slimnīcas kolektīvu un vadību, par sadarbību ar ķirurgiem! Mācoties rezidentūrā, es redzu, kā slimnīca attīstās, kā te ienāk jaunākās tehnoloģijas. Cik zinoši speciālisti šeit strādā, tāpēc arī es, nu jau beidzot rezidentūru, esmu izšķīrusies darbu turpināt Jelgavas slimnīcā.”

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē