23.4 °C, 1.8 m/s, 56.7 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrība10 idejas, kā svinēt Latvijas valsts svētkus
10 idejas, kā svinēt Latvijas valsts svētkus
17/11/2020

Šogad aprit 102. gadadiena kopš Latvijas Republikas neatkarības proklamēšanas 1918. gada 18. novembrī Rīgas pilsētas Otrajā teātrī, kuru šodien pazīstam kā Latvijas Nacionālo teātri. Latvijas valsts simtgades birojs piedāvā desmit idejas, kā šogad svinēt Latvijas valsts dzimšanas dienu, lai tās kalpotu kā ierosme valsts svētku svinēšanai.

Uzzini ko jaunu par Latvijas valsts dibināšanu un vēsturi. Virtuālajā vidē pieejams plašs materiālu klāsts, kas ļauj izzināt gan 1918. gada notikumus un personības, gan citus nozīmīgus Latvijas vēstures posmus. Digitālajā vietnē www.ieejaskarte.lv ikviens interesents var noskatīties interaktīvu video par valsts proklamēšanas gaitu, dodoties virtuālā vēsturiskā ceļojumā kopā ar aktieri Ģirtu Krūmiņu. Interneta platforma www.atslegas.tv balstīta uz 50 televīzijas raidījumiem “Atslēgas” – dokumentāliem stāstiem par Latvijas valsts vēstures nozīmīgākajiem jeb “atslēgas” notikumiem, personībām un izšķirošiem brīžiem no 1918. gada līdz mūsdienām.

Svini svētkus ar Latvijas karogu. Mūsu sarkanbaltsarkanais karogs ir viens no vecākajiem pasaulē; tas bijis klātesošs Latvijai nozīmīgos vēstures notikumos. Pacel Latvijas karogu mastā pie savas mājas vai darba vietas, rotā ar to savu dzīvokli, ievij karoga krāsas savā ikdienā.

Tiecies ar mājiniekiem pie svētku galda. Latvijas neatkarības proklamēšanai veltītos svētkus šogad svini savā mājsaimniecībā. Lai svētku cienasts un kopābūšana raisa atmiņu stāstus un patīkamas sarunas, radot svētku sajūtu.

Izmanto tehnoloģijas, lai tiktos ar draugiem un radiem. Lai vairotu kopābūšanas sajūtu, laikā, kad nav iespējams tikties klātienē, rodi brīdi sarunai pa telefonu vai videozvanā.

Ar gaismas objektu grezno logu, balkonu vai pagalmu. Līdzdarbojies akcijā “#Staro mājās” un radi interesantus gaismas objektus vai performances savās mājās. Izmantojot sveces, lampiņas vai citas dekorācijas, atcerieties par ugunsdrošību. Plašāk par akciju: www.staroriga.lv.

Skaties Latvijas filmas. Izmanto svētku laiku, baudot jaunāko un arī klasisko Latvijas kino. 11. novembrī televīzijas pirmizrādi piedzīvoja vēsturiskā kara drāma “Dvēseļu putenis”, bet īpaša filmu programma būs pieejama arī platformā www.filmas.lv un citās televīzijas platformās.

Sāc Latvijas valsts 103. gadu ar labu darbu. Iespējams, ka šis ir īstais brīdis, lai izdarītu to, kam ikdienā neatliek laika vai apņemšanās. Sāc lasīt grāmatu, kuru vienmēr esi atlicis malā. Pacel nevērīgi nomestu lietu. Sāc īstenot jaunu apņemšanos. Nekad nav par agru vai vēlu iesaistīties brīvprātīgo kustībā un sniegt palīdzīgu roku kādam, kam tas nepieciešams.

Pasaki paldies kādam, kurš svētku dienās strādā un rūpējas par citiem. Veicot pirmssvētku pirkumus veikalos, pasūtot internetā svētku maltīti, iekāpjot autobusā vai uzpildot savai automašīnai degvielu, pasaki paldies tiem, kuri strādā. Apsveic cilvēkus, kas strādā glābšanas dienestos, sabiedriskajā transportā vai citviet, nodrošinot pārējiem mierīgus svētkus mājās.

Piespraud pie apģērba sarkanbaltsarkano lentīti. Padari svētkus redzamākus un kļūsti par to daļu, rotājoties ar sarkanbaltsarkano lentīti. Atcerieties, ka lentītes nēsājamas ar stūriem uz augšu, veidojot stilizētu burtu “V”, kas simbolizē uzvaru, jo novembrī tiek atzīmēta izšķirošā uzvara pār Bermonta karaspēku.

Ievieto svētku svinēšanas bildi sociālajos tīklos un vēstures albumā. Arī mūsu šodiena kļūst par vēsturi, tāpēc ikviens aicināts dalīties ar svētku prieku un atmiņām sociālajos tīklos. Latvijas Nacionālais vēstures muzejs arī turpina krāt Latvijas vēstures liecības “Gadsimta albumā”, ko var papildināt ar fotogrāfijām un stāstiem: www.latvijasgadsimts.lv/.

Svētki nav iedomājami bez kultūras klātbūtnes. Ārkārtējās situācijas laikā visdažādākās kultūras norises iespējams baudīt virtuāli atjaunotajā un papildinātajā “#Ēkultūra” digitālo resursu apkopojumā ŠEIT.

Plašāk par Latvijas neatkarības proklamēšanas dienu uzzini Latvijas valsts simtgades digitālajā platformā www.lv100.lv.

Foto un informācija: Latvijas valsts simtgades birojs