16.9 °C, 2.4 m/s, 70.5 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsēta20. augustā Jelgavā notiks valsts mēroga civilās aizsardzības mācības “RADEX 2025”; slēgs ūdenstransporta kustību un nebūs pieejamas peldvietas
20. augustā Jelgavā notiks valsts mēroga civilās aizsardzības mācības “RADEX 2025”; slēgs ūdenstransporta kustību un nebūs pieejamas peldvietas
13/08/2025

No 18. līdz 22. augustam visā Latvijas teritorijā notiks valsts līmeņa civilās aizsardzības mācības “RADEX 2025”, izspēlējot piecus apdraudējumu scenārijus, kas saistīti ar ķīmisko, bioloģisko, radioaktīvu vielu un naftas produktu noplūdes likvidēšanu, kā arī sprādziena seku novēršanu. 20. augustā mācības norisināsies Jelgavā, kur dienesti pārbaudīs savu gatavību un savstarpējo sadarbību ķīmiskās avārijas gadījumā uz dzelzceļa. Mācību laikā būs slēgta ūdenstransporta kustība Lielupes un Driksas posmos, kā arī mācību laikā iedzīvotājiem nebūs pieejamas Lielupes peldvietas.

Mācību scenārijs paredz, ka 20. augustā Jelgavā notiks ķīmiskā avārija uz dzelzceļa. Kravas vilcienam šķērsojot Jelgavas dzelzceļa tiltu, notiek cisternvagonu avārija un ķīmisko vielu noplūde Lielupē, kas apdraud vielas iedarbībai pakļauto iedzīvotāju veselību un vidi. Avārijas seku likvidēšanai notiks cilvēku evakuācija no Lielupes pludmalēm, pie Jelgavas pilsētas slimnīcas notiks dekonteminācijas pasākumi, bet Lielupē izvietotas bonas. Seku likvidēšanas darbos tiks iesaistīta pašvaldības civilās aizsardzības komisija, Jelgavas pilsētas slimnīca, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), Valsts policija, Nacionālie Bruņotie spēki (NBS), Valsts vides dienests, Veselības inspekcija un citas institūcijas.

Iedzīvotāju ievērībai!

No pulksten 10 līdz 15 Lielupē un Driksā no dzelzceļa līdz auto tiltam tiks slēgta ūdenstransporta satiksme un mācību laikā iedzīvotājiem nebūs pieejamas Lielupes peldvietas. Tāpat iedzīvotājiem nebūs iespējams novietot savus transportlīdzekļus stāvvietā Pilssalas ielā 1 (pie Baltās vāzes).

Vielas imitācijai upē, iespējams, tiks izmantots liels popkorna daudzums, kas, konsultējoties ar vides aizsardzības speciālistiem, ir atzīts par dabai nekaitīgāko iespējamo noplūdes imitācijas risinājumu.

VUGD norāda, ka mācību mērķis ir pārbaudīt institūciju gatavību un savstarpējo sadarbību ārkārtas situācijās, pilnveidot katastrofu pārvaldīšanas pasākumus, kā arī praktiski pārbaudīt rīcības algoritmus liela mēroga apdraudējuma gadījumos.

Mācības organizē VUGD sadarbībā ar iesaistītajām valsts un pašvaldību institūcijām, operatīvajiem dienestiem, NBS, nevalstiskajām organizācijām un brīvprātīgajiem.