Ādolfa Alunāna memoriālajā muzejā Filozofu ielā 3 atklāta Jelgavas Mākslinieku biedrības plenēra darbu izstāde “Vecauces piezīmes”, kurā skatītāji var novērtēt daļu no 14 pašmāju mākslinieku sešās dienās radītā. “Plenērs – tie ir draudzības svētki. Interesanti, ka atgriezāmies vietā, kur 1970. gadā, kad tikko izveidojās Jelgavas mākslinieku organizācija, notika pirmais plenērs, – Vecauces pilī. Lai gan izstādē eksponēta pavisam niecīga daļa no tā, kas radīts, tā tomēr ir daudzpusīga – skatītājs var novērtēt, cik dažādi mēs esam. It kā visi atradāmies vienuviet, taču katram māksliniekam uz lietām ir cits skatījums,” saka Jelgavas Mākslinieku biedrības vadītājs mākslas zinātnieks Māris Brancis.
Šis bija Jelgavas Mākslinieku biedrības 12. plenērs, kas Vecaucē pulcēja 14 dažāda profila māksliniekus – gleznotājus, dizainerus, grafiķi, tekstila un stikla māksliniekus, kā arī arhitektus. Daļa no viņiem Jelgavas mākslinieku plenēros piedalās daudzus gadus, daļai šī bija pirmā pieredze. Mākslinieki Vecaucē pavadīja sešas dienas un nodevās radošam darbam, iemūžinot Vecauces pili, skatus no blakus esošā plašā pils parka, kokus, pils kompleksa ēkas, mūra detaļas… M.Brancis atklāj, ka šis vasaras plenērs bija ļoti īpašs, jo pēc vairākiem Covid-19 pandēmijas gadiem mākslinieki atkal varēja satikties kuplākā pulkā, doties dabā un kopā ļauties gleznošanas priekam. Pateicībā par piedalīšanos, M.Brancis plenēra dalībniekiem dāvināja mākslinieces Gundegas Zikmanes grāmatu “Gleznošana brīvā dabā”.
Arī viena no plenēra dalībniecēm māksliniece Aļona Prokofjeva atzīst, ka šīs sešas dienas patiesi bija kā svētki, kas sniedza milzīgu pacilājumu, iedvesmu un enerģiju. “Tā ir iespēja izrautiesno ikdienas steigas un nodoties tikai gleznošanai. Mana ikdiena paiet galerijā “Antonija”, strādājot ar dokumentiem, organizējot mākslas darbu izsoles. Plenērs dabā ir kā atpūta, kurā gūt jaunus iespaidus, priecēt savu dvēseli, pavadīt laiku ar kolosāliem līdzīgi domājošiem cilvēkiem un smelties iedvesmu. Tā ir iespēja nodoties tikai gleznošanai, aizmirstot par ikdienas soli,” atzīst Aļona, papildinot, ka šis viņai bija piektais plenērs un Vecaucē tapušas deviņas gleznas, no kurām Ā.Alunāna muzeja izstādē eksponētas trīs. Jāpiebilst, ka, noslēdzoties plenēram, ierasti tiek rīkota izstāde vietējiem iedzīvotājiem, rādot, kas pa nedēļu radīts. “Pēc šīs izstādes nopirka divus manus plenēra darbus. Vienā no tiem biju uzgleznojusi brūnās govis, un sanāca pavisam zīmīgi, jo tieši plenēra laikā Vecaucē notika svētki, atzīmējot 100 gadus, kopš Latvijā radīta govju šķirne ‘Latvijas brūnā’. Bet otru darbu – ar zaru virs dīķa – nopirka vīna darītavas saimnieki, kuri mani arī uzrunāja viņu vīna darītavā apgleznot sienu. Piekritu šim izaicinājumam, un arī to jau esmu paspējusi,” stāsta māksliniece.
No apmēram 60 plenērā radītajiem zīmējumiem, akvareļiem un gleznām Ā.Alunāna memoriālajā muzejā apskatāmi tikai katra autora divi trīs darbi. “Tie visi apliecina, cik iedvesmoti bija mākslinieki šajā netālajā, gleznainajā vietā. Līdztekus pils un parka ainavu gleznojumiem tapuši arī Auces skati. Darbi tika radīti ar eļļas un akrila krāsām, pastelī un akvarelī. Plenēra laikā tapuši arī zīmuļa un tušas zīmējumi,” stāsta M.Brancis.
Tādējādi Ā.Alunāna mājā līdz pat vēlam rudenim valdīs vasara – izstāde “Vecauces piezīmes” muzejā skatāma līdz 13. novembrim.
Foto: Jelgava.lv
Informācija sagatavota
Sabiedrisko attiecību pārvaldē