-1 °C, 4.3 m/s, 64.6 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiUzņēmējdarbībaArvien pieaug ZRKAC Uzņēmējdarbības atbalsta nodaļā sniegto konsultāciju skaits
Arvien pieaug ZRKAC Uzņēmējdarbības atbalsta nodaļā sniegto konsultāciju skaits
25/05/2021

Kopš 1997. gada, ar mērķi nodrošināt Jelgavas pilsētas un Zemgales reģiona iedzīvotāju vajadzībām atbilstošu kvalitatīvu mūžizglītības piedāvājumu, mūsu pilsētā darbojas Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrs (ZRKAC), kura darbība aptver ne vien izglītības piedāvājuma veidošanu un īstenošanu visām vecuma grupām, bet arī atbalstu uzņēmējdarbības veicināšanai. Konsultācijas, kursus un citus atbalsta pasākumus uzņēmējiem Jelgavā veic centra Uzņēmējdarbības atbalsta nodaļa, kurā pērn, līdz ar ieviestajiem ierobežojumiem, krities organizēto pasākumu skaits, taču vienlaikus sniegts rekordliels daudzums konsultāciju.

Kā informē ZRKAC Uzņēmējdarbības atbalsta nodaļas vadītāja Līga Miķelsone, 2020. gadā interesentiem sniegtas 1276 konsultācijas par uzņēmējdarbību – 799 no tām par dažādām apmācību iespējām uzņēmējdarbības attīstīšanai vai būtisku prasmju gūšanai. Pieaugums lielā mērā saistīts ar Eiropas Sociālā fonda projekta “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide” piektās kārtas realizēšanu, kurā ZRKAC ir iesniedzis profesionālās pilnveides programmu “Grāmatvedības uzskaites pamati”, kas jau tiek realizēta. 128 konsultācijas sniegtas par uzņēmējdarbībā izmantojamām inovācijām. L.Miķelsone skaidro, ka konsultācijas saistītas ar jaunu tehnoloģiju ieviešanu un izmantošanu uzņēmējdarbībā, patentēšanas un dizainparaugu izstrādes iespējām, kā arī Eiropas Savienības sertificēšanas prasībām dažādām precēm, izejvielām un izstrādājumiem. Uzņēmēji vairāk nekā iepriekš ir meklējuši arī sadarbības iespējas ar zinātniekiem. Nodaļa strādā ļoti elastīgi, balstoties uz procesiem, kas notiek ekonomikas attīstībā, bet galvenais – atsaucoties uz uzņēmēju vajadzībām, interesēm un ieteikumiem.

 

Par atbalstu uzņēmējdarbības uzsākšanai pērn sniegtas 93 konsultācijas, bet vēl astoņas organizētas pie Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras, Eiropas Biznesa atbalsta tīkla, Latvijas Tehnoloģiskajā centra, Zemgales plānošanas reģiona un Lauku atbalsta dienesta speciālistiem.  Konsultācijām veltīta arī atsevišķa nedēļa – konsultāciju “Zibens maratons”, kurā konsultācijas sniedza 7 speciālisti. L.Miķelsone uzsver, ka veikto konsultāciju skaits parāda, ka līdz ar plašākām iespējām uzņēmējdarbības atbalstam aug arī jauno uzņēmēju interese, jo piecu gadu laikā konsultāciju skaits nodaļā ir pieaudzis vairāk nekā dubulti, tomēr jāņem vērā, ka individuālo konsultāciju skaitu ietekmējusi arī pāreja uz attālinātu pakalpojumu sniegšanu.

 

 

Līdz ar 2020. gadā plaši un ilgstoši ieviestajiem ierobežojumiem, uzņēmējiem organizēts mazāk pasākumu nekā citus gadus. 2020. gadā notikuši 25 pasākumi, kas ir ievērojami mazāk nekā vien gadu iepriekš, kad šādu pasākumu bijuši 46, turklāt pērn daļa aktivitāšu rīkotas attālinātā formātā. Bija nepieciešams laiks, lai arī uzņēmēji pieņemtu, ka ikvienu pasākumu var organizēt un apmeklēt tiešsaistē, lai gan atgriešanos klātienē gaida visi.

 

Apmeklētākais Uzņēmējdarbības atbalsta nodaļas rīkotais pasākums 2020. gadā bija Tehnikas un inovāciju festivāla “Mehatrons” laikā notikusī Izgudrojumu un inovāciju izstāde “Minox Zemgale 2020”, kuru apmeklējuši 718 interesenti, bet 110 dalībniekus piesaistījusi Virtuālā kontaktbirža “Svētku e-maiss”, kura tika organizēta 10. Zemgales reģiona amatnieku un mājražotāju kontaktbiržas vietā. Tomēr arī virtuālā pasākuma laikā neizpalika radošuma balvas “Ideju spogulis” un atzinību pasniegšana inovatīvāko ideju autoriem. Aktuāli interesentiem bijuši dažādi semināri par tādām tēmām kā darba drošība, ugunsdrošība, uzņēmējdarbības uzsākšana, inovāciju kultūra, biznesa ideju radīšana un attīstība. Jāpiebilst, ka pērn notikusi arī Sociāli aktīvo sieviešu atbalsta centra atklāšana ZRKAC, kas pulcē uzņēmējas, lai dalītos pieredzē, iepazīstinātu ar savu produktu, tiktos ar potenciālajiem klientiem un savu produktu izstrādē izmantotu dažādas centrā pieejamās tehniskās iespējas.

 

 

Lai paaugstinātu profesionālo meistarību, apgūtu papildu specialitāti, attīstītu kompetences, Uzņēmējdarbības atbalsta nodaļa ZRKAC organizē dažādus kursus. Kā stāsta L.Miķelsone, uzņēmēju vidū pēc izglītojamo skaita vispieprasītākie kursi ir pārtikas higiēnas jomā, kuru apmeklēšana ir nepieciešama pārtikas apritē un skaistumkopšanas jomā iesaistītiem uzņēmumiem atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem. “Pieprasīti ir profesionālās pilnveides kursi “Darba aizsardzības pamatlīmeņa zināšanu izglītības programma”, kuru apguves rezultātā tiek iegūta pamatizglītība darba aizsardzības jomā. Šos kursus salīdzinoši daudz apmeklē uzņēmēji, kuri savos uzņēmumos uzrauga darba aizsardzības noteikumu ievērošanu,” stāsta nodaļas vadītāja. Tāpat nemainīgi liela interese ir par kursiem grāmatvedības jomā – gan vienkāršā ieraksta grāmatvedībā, gan divkāršā ieraksta grāmatvedībā, kā arī par aktualitātēm nodokļu sistēmā.

 

Runājot par 2021. gadu, L.Miķelsone norāda, ka līdz ar ieilgušajiem ierobežojumiem, turpinās aktivitātes attālināti, kuru priekšplānā ir ne vien kursi un tīmekļsemināri, bet arī individuālās konsultācijas jaunajiem uzņēmējiem un citiem interesentiem. “Jāsaka, ka 2021. gada sākums bija klusāks laiks, jo bija jūtams, ka arī uzņēmēji vēlas nogaidīt un saprast, cik ilgi vēl būsim pašreizējā situācijā. Tomēr pavasarī aktīva darbība ir atsākusies – dati liecina, ka martā visā Latvijā reģistrēts lielākais skaits jaunu uzņēmumu kopš 2018. gada sākuma un Jelgava ir starp pilsētām, kurā šo jauno uzņēmumu ir visvairāk. To izjūtam arī mēs, jo pie mums vēršas vairāk uzņēmumu – šajā gadā, piemēram, esam saņēmuši jau 15 uzņēmēju lūgumus palīdzēt ar telpu meklēšanu. Pērn visa gada garumā šādu lūgumu bija 10,” stāsta L.Miķelsone, turpinot: “Protams, turpinās tiešsaistes tīmekļsemināri, kuros lielākā interese pēdējo divu gadu laikā ir par digitālajiem rīkiem. Piemēram, par vizuālā satura rīku “Canva” aizvadīti jau četri semināri, aktuāli ir arī kursi par Covid-19 ierobežošanu darba vietās un notiek vērienīgāki tiešsaistes pasākumi, piemēram, aizvadītais “Biznesa pavasaris”, kurā uzņēmēji varēja gūt jaunāko informāciju par ekonomiskajiem procesiem, kuri ietekmē uzņēmējdarbības attīstību, par inovācijas atbalsta iespējām un jaunajām tendencēm ideju radīšanā un komercializācijā.” Jāatzīmē, ka visi pasākumi tiek organizēti sadarbībā ar dažādiem partneriem, kuri Latvijā ir kompetentākie savā jomā, piemēram, Latvijas Darba devēju konfederāciju, Valsts darba inspekciju, Valsts ieņēmumu dienestu, Ekonomikas ministriju, LR Patentu valdi un dažādu nozaru uzņēmumiem. Tāpat ZRKAC ar Jelgavas pieredzi uzņēmējdarbības atbalstā dalās arī ar citām pašvaldībām.

 

Attālinātā darba formāts ietekmē arī ZRKAC Sociāli aktīvo sieviešu atbalsta centra aktivitātes. Ievērojot epidemioloģiskās drošības prasības, centrā šobrīd ir ierobežota klātienē pieejamo resursu izmantošana, taču turpinās tīmekļsemināri un individuālas konsultācijas ar piesaistītiem mentoriem. Īpaši jaunajām uzņēmējām rīkoto aktivitāšu fokusā ir šobrīd aktuālākie uzņēmējdarbības temati, tostarp digitālais saturs un arvien lielāku popularitāti piedzīvo sociālā uzņēmējdarbība. Pasākumi sociālās uzņēmējdarbības jomā, kādi šogad bijuši jau divi, notiek sadarbībā ar Sociālās uzņēmējdarbības asociāciju.

 

Vairāk par ZRKAC Uzņēmējdarbības atbalsta nodaļu un atbalstu uzņēmējiem – ŠEIT.

 

 

Foto un infografikas: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota 

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē